06
آگوست

بازسازی خانه به شکل اصولی با مناسب ترین هزینه

بازسازی خانه کار سختی نیست اگر شناخت کافی از آن داشته باشید و کار را به یک گروه باتجربه بسپارید. بازسازی منزل بسیار به صرفه تر از خرید یک آپارتمان نوساز است. زیرا شما می توانید هر ایده ای که در ذهن دارید را با کمترین هزینه و مطابق میل شخصی در منزل تان پیاده کنید.

 

بازسازی خانه
بازسازی آشپزخانه مدرن

بازسازی خانه های قدیمی با کمترین هزینه

برای این که پول اضافه پرداخت نکنید به شما پیشنهاد می کنیم در خصوص انتخاب پیمانکار مناسب از چند شرکت بخواهید به شما مشاوره فنی و مالی ارائه نمایند و پس از بررسی این پیشنهادها، بهترین شرکت را انتخاب کنید.

بازسازی خانه
بازسازی اتاق خواب

مراحل بازسازی خانه

عقد قرارداد 

قبل از رفتن به جلسه انعقاد قرارداد حتما لیستی از نیاز ها و انتظارات خود از بازسازی داخلی منزل تان را تهیه کنید و ضمیمه قرارداد کنید. علاوه بر این حتماً درخصوص نحوه پرداخت ها هم در قرارداد شفاف سازی کنید.

برای دریافت نمونه متن قرارداد بازسازی خانه کلیک نمایید

پیش نیاز بازسازی اصولی، یک طرح معماری کامل براساس نیازهای شما می باشد. بهتر است قبل از شروع کار، نقشه منزل جدید خود را ببینید و این نظرات را در آن اعمال کنید تا پروژه به درستی انجام شود.

بازسازی خانه
بازسازی اتاق خواب

انواع قرارداد بازسازی آپارتمان

در روش اول که بهترین نوع است کارفرما که شما باشید در طول پروژه و به تناسب پیشرفت کار مبلغی را به عنوان تنخواه نزد پیمانکار به امانت می گذارید.

در این صورت پیمانکار موظف است این تنخواه را به بهترین شکل مدیریت کند و کلیه هزینه ها را طی گزارش دوره ای به همراه کلیه فاکتورها و صورت حساب های پرداخت شده به شما ارائه دهد.

به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید در انتهای پروژه به مشکل نخورید قبل از شارژ مجدد تنخواه، حتما این گزارش را از پیمانکار دریافت کنید.

برای شروع طراحی بهتر است یک قرارداد مجزا مخصوص انجام طراحی آن هم قبل از قرارداد اصلی با شرکت مورد نظر منعقد کنید تا اگر پس از طراحی از کیفیت کار و یا نحوه پاسخگویی شرکت راضی نبودید با آن شرکت ادامه ندهید.

در حین طراحی حتما از پیمانکار بخواهید تا تصاویر ٣ بعدی از طرح را هم برای شما تهیه کند تا بهتر بتوانید درباره تغییراتی که در شکل و شمایل منزلتان می خواهید اعمال کنید تصمیم بگیرید. در نهایت هم توصیه می کنیم که یک نسخه از نقشه ها و شکل های سه بعدی را ضمیمه قرارداد اصلی بازسازی منزل خود کنید.

 

بازسازی منزل
طرح سه بعدی از خانه

 

اگر حوصله و وقت بررسی قیمت مصالح مصرف شده و یا انجام استعلام اجرت نیروهای انسانی که پیمانکار پرداخت کرده است را دارید بد نیست هر از گاهی برخی موارد گزارش را خودتان هم چک کنید.

 

بازسازی آپارتمان
دکوراسیون داخلی با ابزارهای دکوراتیو

 

روش دوم عقد قرارداد، پرداخت هزینه ها به صورت فاکتور فروش است.

در این روش نیاز است که شما وقت بیشتری برای کار بگذارید و اندکی سرعت کار کمتر می شود.

در این روش شما در پرداخت هزینه ها با پیمانکار در تعامل مستقیم هستید. به عبارت ساده تر یعنی پیمانکار قبل از پرداخت هر هزینه ای باید فاکتور دارای قیمت و توضیحات کالا را به شما ارائه دهد و شما هستید که وجه مورد نظر را به فروشنده مربوطه پرداخت می کنید نه پیمانکار.

بازدید از منزل و تهیه نقشه وضعیت موجود

قبل از شروع طراحی باید نقشه وضعیت موجود خانه را تهیه کرد. برای این منظور کارشناسان پیمانکار می بایست به تعداد دفعات مورد نیاز از آپارتمان شما بازدید کرده و ابعاد و اندازه های خانه شما را برداشت کنند.

در این اندازه گیری باید به تمامی بخش ها و جزییات خانه دقت شود تا یک نقشه خیلی دقیق از وضعیت موجود خانه بدست آید. همچنین علاوه بر اجزای داخل منزل باید سری به پشت بام و سایر فضاهای مشترک ساختمان نظیر راه پله نیز زد تا محل عبور تاسیسات مشترک ساختمان مثل لوله های آب باران ، کانال های کولر و لوله های ونت فاضلاب ساختمان مشخص شود.

بازسازی آپارتمان
بازسازی و نوسازی آشپزخانه

بازسازی تاسیسات ساختمان 

تعیین محل عبور تأسیسات در بازسازی ساختمان بسیار مهم است. معمولا در زمان ساخت خانه های قدیمی توجه زیادی به محل مسیر این تأسیسات نمی شد و اگر قبل از تهیه نقشه جدید، مسیر دقیق آنها مشخص نشود، ممکن است برخی از این تأسیسات در زمان پروژه برای شما مشکل ایجاد کنند.

مثلا نمونه هایی دیده شده که لوله آب باران کل ساختمان از بین دیوار های داخلی اتاق ها عبور کرده که پس از تخریب این دیوارها برای تغییر ابعاد فضاها نیاز است که مسیر عبور این لوله ها هم تغییر داده شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله تخریب آپارتمان را هم مطالعه کنید. اطلاعات زیادی درمورد نحوه و مراحل تخریب خانه قدیمی در این مقاله ارائه کرده ایم.

مسئله دیگری که معمولا در خانه های قدیمی دست و پای طراح را برای خلق یک نقشه زیبا می بندد ، داکت یا محل عبور کانال های کولر می باشد. خصوصاً اگر منزل شما در طبقات بالاتر ساختمان قرار داشته باشد که در این صورت کانال های همه طبقات زیرین نیز از منزل شما عبور کرده اند.

اما اصلا نگران نباشید ! چون تمام این مسائل قابل حل است و ما در تیم گروه مهندسی فاربه بهترین پیشنهادات را به شما خواهیم داد.

بازسازی ساختمان
بازسازی سرویس بهداشتی

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

در خانه های قدیمی معمولا به دلیل اینکه نمی توانستند لوله های فاضلاب و به اصطلاح شتر گلوی فاضلاب توالت به زیر کف منتقل شود، سرویس بهداشتی را به صورت پله ای درست می کردند که هیچ زیبایی نداشت !

پیشنهاد می کنیم برای مشاهده جدیدترین مدل های روشویی سرویس بهداشتی، مقاله روشویی مدرن سرویس بهداشتی را ملاحظه فرمایید.

امروزه در ساختمان های جدید، لوله های فاضلاب می بایست در زیر کف هر طبقه و در واقع در سقف طبقه زیرین اجرا شود.

 برای این کار، محل سرویس بهداشتی باید طوری تعیین شود که لوله فاضلاب آن را بتوان با شیب مناسبی (حدود یک درصد) به لوله فاضلاب اصلی ساختمان متصل نمود. اگر تامین این شیب امکان پذیر نباشد باید اندکی در چیدمان فضاهای منزل تغییر ایجاد کرد.

 

بازسازی آپارتمان قدیمی
بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

تهیه نقشه معماری دو بعدی و سه بعدی

پس از مشخص شدن تمامی جزییات منزل در نقشه اولیه (وضعیت موجود)، پیمانکار شما باید نقشه جدید منزل را با توجه به نظرات و نیازهای شما طراحی کند.

طراحی نقشه خانه یکی از مهمترین مراحل برای بازسازی آپارتمان است زیرا همین نقشه در نهایت قرار است اجرا شود. بنابراین هر نظری که دارید حتما با طراح درمیان بگذارید.

بازسازی منزل
طراحی معماری و پلان خانه قبل از بازسازی

پیمانکار شما باید حداقل ٣ طرح متنوع از پلان منزل شما را کشیده و جهت بررسی شما ارائه دهد. شما هم یکی از این طرح ها که به نظرتان مناسب تر می باشد را انتخاب کنید و سایر اصلاحات را بر روی همین طرح اعمال کنید.

 

بازسازی خانه قدیمی
طرح سه بعدی از آپارتمان

نکات مهم در طراحی داخلی آپارتمان

 •  در ساختمان های با مساحت کمتر از ٧۵ متر مربع با حداکثر دو اتاق، اگر فقط یک حمام وجود داشته باشد، می توان دسترسی به آن حمام را از یکی از اتاق ها داد.
   اگر ساختمان فقط یک سرویس بهداشتی داشته باشد ، باید دسترسی مستقیم به آن وجود داشته باشد و دسترسی از طریق یک اتاق خواب به آن سرویس مجاز نیست.
 •  اتاق خواب ها باید به گونه ای طراحی و جانمایی شوند که وقتی درب اتاق باز است، به هیچ وجه دید مستقیم از فضای نشیمن عمومی یا سالن به اتاق خواب وجود نداشته باشد.
   طراحی آشپزخانه های باز (open) یا دیواری در ‌واحد های مسکونی با مساحت بیشتر از ۷۵ مترمربع باید به گونه ای باشد که دید مستقیم از فضای نشیمن عمومی یا سالن به قسمت های اصلی پخت‌ و‌ پز ‌در آشپزخانه وجود نداشته باشد.

برای محاسبه هزینه بازسازی خانه با کارشناسان گروه مهندسی فاربه تماس بگیرید.

 

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب

آیا برای بازسازی منزل به بیمه نیاز است

از زمانی که شما قرارداد با پیمانکار امضا می کنید، شما مسئول حوادث احتمالی در زمان پروژه هستید. پس برای اینکه خیالتان راحت باشد باید با اخذ بیمه بازسازی، این مسئولیت را به گردن شرکت های بیمه بیندازید. 
بیمه نامه ای که اخذ می کنید باید شامل جبران حوادث مالی و جانی به اشخاص ثالث باشد. بهتر است درخصوص حوادث جانی برای حداقل ۲ نفر و بدون نام بیمه نامه پرداخت دیه کامل را اخذ کنید. همچنین اخذ کلوز تعدد دیات به شدت توصیه می‌شود. 
 

با رطوبت و نم زدگی حین بازسازی چه کنیم

به طور کلی رطوبت به دو صورت به خانه آسیب می زند: 

نم زدگی ناشی از بالا زدن رطوبت

این مدل از نم‌ زدگی  بیشتر از خارج خانه به داخل اتفاق می افتاد. رطوبت می تواند ناشی از آب یا رطوبت موجود در هوا باشد. برای جلوگیری از نفوذ این نوع رطوبت باید کارهای زیر را انجام دهیم:
 
 • کفشور‌ مناسب برای تخلیه آب های سطحی ناشی از شستشو یا بارش باران در نظر بگیرید.
 • کف تمام شده داخل خانه بالاتر از بیرون خانه باشد. به عنوان مثال بالکن در آپارتمان یا حیاط در خانه های ویلایی
 • تهویه مناسب مخصوصا در مناطق با هوای مرطوب و شرجی در نظر بگیرید.

 

بازسازی خانه و آپارتمان
جلوگیری از نم زدگی دیوار

نم زدگی ناشی از نفوذ آب 

مواردی که باعث بروز این نم زدگی می شوند به شرح زیر هستند:
 • ریزش آب از شیرآلات بهداشتی روی کف تخریب شده و نفوذ آب به سطوح زیرین مثل سقف طبقه پایین. برای جلوگیری‌ از بروز این اتفاق باید قبل از تخریب کف در محل هایی که فاقد ایزوگام هستند، ابتدا مسیر تمام شیرآلات به درستی مسدود شود. همچنین باید پیش از شروع کار، شبکه اصلی آب از کنتور ساختمان قطع شود. 
 • نفوذ آب باران به داخل خانه از پشت بام از طریق کانال های کولر در صورتی که این کانال ها سوراخ باشند یا در محل اتصال به کولر به درستی آب بندی نشده باشند. 
 • نفوذ آب باران از لبه پنجره ها درصورتیکه اطراف چارچوب پنجره ها از بیرون و داخل آب بندی نشده باشد. به دلیل ضخامت کم ملات در لبه پنجره ها به مرور زمان این ملات ها ترک خورده ‌و آب از این طریق به داخل نفوذ می کند و باعث بروز شوره و پوسته شدن رنگ دیوار اطراف پنجره می شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید دور تا دور چارچوب پنجره با درزگیر سیلیکونی آب بندی شود. 
 • نشتی لوله آب باران یا لوله های فاضلاب طبقات بالایی. اتصالات پوش فیت اگر به درستی انجام نشود ممکن است آب از محل اتصالات نشت کرده و به سقف یا دیواره ها آسیب برساند.
 • به همین دلیل باید در محل اتصالات این لوله ها از چسب مخصوص استفاده شود. همچنین باید ساپورت فلزی مناسب زیر لوله ها مخصوصا زیر لوله سیفون توالت که آب با فشار از آن عبور می کند، گذاشته شود.
 • اگر در حین بازسازی آپارتمان متوجه اشکال در لوله کشی طبقه بالا شدید حتما ابتدا با صاحب خانه موضوع را در میان بگذارید. ولی در هر صورت برای اینکه در آینده دچار مشکل نشوید حتما آن اشکال را برطرف کنید.

 

بازسازی حمام
بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

رنگ آمیزی 

بعد از خشک شدن گچ کاری، نوبت به نقاشی ساختمان می رسد. دقت کنید که گچ دیوار ها حتما باید خشک شده باشد. برای فهمین این موضوع کافی است بر روی سطح گچ کاری شده دست بکشید. گچی که هنوز خیس است خنک تر از گچ خشک شده است. 
 
بازسازی منزل
رنگ آمیزی دیوار

رنگ آمیزی کثیف کاری زیادی دارد. پس بهتر است قبل از اجرای سرامیک یا پارکت کف انجام شود. همچنین باید دقت شود که نصب کابینت یا هر کار دیگری که با برش چوب سروکار دارد باید بعد از خشک شدن کامل رنگ انجام شود تا غبار و خرده چوب به سطح رنگ نچسبد. 
بهتر است روی سطوحی که نباید رنگی شوند مثل راه پله را با پلاستیک، چسب نقاشی یا هر وسیله دیگری بپوشانید.
دقت کنید که تعویض کفپوش باید آخرین مرحله بازسازی باشد. به خاطر اینکه کفپوش ها بسیار در برابر ضربه آسیب پذیر هستند.
 

بازسازی خانه قدیمی به صرفه تر است یا خرید خانه نو

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر کدام مزایایی دارند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:
 
 
بازسازی آپارتمان قدیمی
بازسازی خانه
 

مزایای بازسازی خانه

بازسازی هزینه کمتری دارد

واضح است که بازسازی هزینه کمتری نسبت به خرید خانه نو خواهد داشت. علاوه بر این شما می توانید هزینه ها را مدیریت کنید و در چند مرحله، بخش های مختلف خانه را به روز کنید. با این کار هزینه را در بازه زمانی طولانی تری می توانید مدیریت کنید تا کمتر زیر فشار مالی قرار بگیرید.

می توانید تمام علایق خود را در بازسازی اعمال کنید

در هنگام خرید خانه جدید شما باید بین گزینه های مختلف، بهترین مورد که به نظر شما نزدیک تر است را انتخاب کنید. درحالیکه در بازسازی شما می توانید تمام نظرات خود را در خانه اعمال کنید.

نیازی به جابجایی محل زندگی نیست

یکی از مزایای بازسازی این است که بدون جابجایی و تغییر محل زندگی، می توانید خانه خود را بروز کنید.
 
بازسازی منزل قدیمی
بازسازی آشپزخانه
 

 مزایای خرید خانه جدید 

شروع یک زندگی جدید در محل جدید

شما می توانید به محل جدیدی نقل مکان کنید که فضای سکونت بهتری دارد یا به محل کار شما نزدیک تر است.

دغدغه بازسازی را نخواهید داشت

طبیعی است که حتی اگر با بهترین شرکت قرارداد ببندید باز هم برای چند ماه درگیر ساخت و ساز هستید ‌و منزل شما تا مدتی احتمالا قابل سکونت نباشد.

کاهش هزینه مسکن

اگر فضای خانه فعلی شما بیشتر از نیاز شما است می توانید با نقل مکان به منزلی کوچکتر هزینه های ناشی از مسکن مثل اقساط وام و هزینه های جاری ساختمان را کاهش دهید.
 
بازسازی خانه
بازسازی خانه

مراحل بازسازی خانه قدیمی

برای پاسخ به این سوال باید به موارد زیر توجه کنید:
 
 • میزان خرابی قسمت های مختلف آپارتمان 
 • بودجه ای که برای بازسازی درنظر گرفته اید 
 • شرح فعالیت هایی که برای بازسازی پیش بینی کرده اید 
 • بازه زمانی انجام پروژه
 • دلیل انجام بازسازی (برای فروش یا استفاده شخصی)
اگر بازسازی منزل خود را به یک شرکت متخصص بسپارید، نیازی به دانستن موضوعاتی که در ادامه توضیح می دهیم نخواهید داشت. اما اگر قصد دارید خودتان دست به کار شوید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.
 • در ابتدا باید ایرادات فنی را برطرف کنید. برای این کار خانه را یک بررسی کلی نمایید و لیستی از نواحی که باید مرمت یا تعویض شوند را تهیه کنید. 
 • بازسازی را از آشپزخانه ‌و سرویس بهداشتی شروع کنید. 
 • اگر از نظر مالی محدودیت دارید، کارهای کم هزینه و ساده ای مثل نقاشی دیوارها ، تعویض روشویی دستشویی و سینک ظرفشویی کفایت می کند. 
 • در مرحله بعد به سراغ تعویض کف کل خانه یا اتاق هایی که بیشترین تردد را دارند بروید.
 • اگر می خواهید کمی خانه خود را شیک تر بکنید، می توانید سیستم گرمایش از کف اجرا کنید یا یک جکوزی در حمام قرار دهید.

 

بازسازی خانه
بازسازی سرویس بهداشتی

 

بازسازی آپارتمان چقدر زمان می برد

بازسازی کل خانه چیزی بین ۱ تا ۸ ماه زمان نیاز دارد. البته این زمان به حجم فعالیت های پروژه بستگی دارد. اگر تمایل دارید بدانید بازسازی ملک شما چقدر زمان می برد، با گروه مهندسی فاربه تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما پس از انجام بازدید از خانه شما، زمان مورد نیاز را به شما اعلام می کنند.

برای دریافت مشاوره درخصوص بازسازی داخلی منزل یا محل کار خود با گروه مهندسی فاربه تماس بگیرید.

تماشا کنید: فیلم های کوتاه از پروژه های بازسازی داخلی


سوالات متداول:

در انتهای این مقاله، سوالاتی که امکان دارد برای شما در رابطه با موضوع بازسازی آپارتمان قدیمی بوجود بیاید آماده کرده‌ایم:

 

چگونه نمونه قرارداد بازسازی خانه پیدا کنیم؟

شما می توانید از اینجا نمونه قرارداد بازسازی خانه را دریافت نمایید.

هزینه بازسازی منزل چه قدر است؟

هزینه بازسازی داخلی براساس نقشه، متراژ منزل و همچنین دکوراسیون داخلی منزل بسته به سلیقه مالک متغیر است. بنابراین برای محاسبه هزینه تقریبی بازسازی منزل نیاز است که ما خواسته های شما را در بازسازی بدانیم. شما می توانید با کارشناسان گروه مهندسی فاربه تماس گرفته و از هزینه بازسازی آپارتمان خود اطلاع حاصل فرمایید.

بازسازی آپارتمان چه قدر زمان می برد؟

زمان مورد نیاز برای بازسازی باتوجه متراژ آپارتمان، طبقه ای که آپارتمان در آن واقع شده واز همه مهمتر میزان تغییراتی که شما تمایل دارید در آپارتمان خود اعمال کنید متغیراست. اما معمولاً برای بازسازی کامل و صفر تا صد یک آپارتمان قدیمی ۱۰۰ متری به زمانی حداکثر ۲ ماه نیاز است.

چه ساختمان هایی را می توان بازسازی کرد؟

هر نوع ساختمان با هر متراژی از کوچک تا بزرگ و در هر طبقه ای را می توان بازسازی و نوسازی کرد. اگر تمایل به بازسازی منزل خود دارید با گروه مهندسی فاربه تماس بگیرید تا کارشناسان ما به شما مشاوره کامل دهند.