طراحی اتاق خواب
15
جولای

طراحی اتاق خواب: ۶ مرحله تا طراحی بهترین فضای خواب

ما تقریبا یک سوم عمر خود را در خواب می گذرانیم. بنابراین طراحی درست اتاق خواب برای یک خواب شبانه آرامش بخش ضروری است. داشتن خواب مناسب تاثیر بسزایی در دو سوم دیگر عمر ما دارد. زمانی که ما رگیر فعالیت های روزانه هستیم و یک استراحت مناسب در شب، روز بهتری را برای ما رقم می زند.

برای طراحی اتاق خواب موارد مهمی هستند که باید به آنها توجه شود. مواردی از قبیل توجه به اندازه اشیاء تا نحوه ایجاد فضای بیشتر برای قراردادن وسایل شما.

در این مقاله ما راهنمای قدم به قدم طراحی اتاق خواب را به شما ارائه می دهیم. اما نگران نباشید! هر سوالی دارید با ما تماس بگیرید.

قدم اول: طرح کلی اتاق خواب را بریزید

قبل از شروع هرکاری، اندازه گیری مهمترین بخش است. مخصوصا اگر شما وسایلی از قبل در اختیار دارید و می خواهید برای جا دادن آنها در اتاق خواب فضای کافی داشته باشید.

برای این کار ابتدا روی کاغد نقشه حدودی فضای اتاق خواب را بکشید. همچنین می توانید از نرم افزار هایی مانند اتوکد یا Room sketcher نیز استفاده کنید.

طراحی اتاق خواب
طراحی اتاق خواب

البته نگران نباشید. ما در گروه مهندسی فاربه به بهترین شکل طراحی اتاق خواب را برای شما انجام می دهیم.

اگر فضای اتاق خواب شما بزرگ است، می توانید با کشیدن یک دیوار پیش ساخته، یک فضای جداگانه به عنوان اتاق لباس ها ایجاد کنید. همچنین می توانید با انجام یک لوله کشی ساده، یک سرویس حمام و دستشویی اختصاصی (سرویس مستر) در اتاق خواب خود ایجاد کنید.

تخت خواب مهمترین و البته بزرگترین وسیله در اتاق خواب است. بنابراین با جانمایی تخت خواب شروع کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که تخت خواب را طوری قرار دهید که وقتی وارد اتاق می شود، تخت خواب رو به روی شما باشد. این حالت حس تقارن و آرامش را بیشتر به شما القا می کند.

برای فضای باقی مانده از اتاق خواب ما به شما پیشنهاد می کنیم که ۶۰ درصد را به سایر وسایل، ۳۰ درصد را به فضای رفت و آمد و ۱۰ درصد را به موارد متفرقه اختصاص دهید. البته مواظب باشید که اتاق را شلوغ نکنید. مهم این است که یک فصای آرام ایجاد کنید.

همچنین دقت کنید که تناسب بین وسائل وجود داشته باشد. به عنوان مثال یک تخته سر بلند ( تخته ای که به طور عمود در بالای تختخواب قرار دارد – Headboard) با یک گلیم که خیلی کوچک است تناسب نداشته و می تواند زیبایی و آرامش اتاق خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد.

قدم دوم: به نور اتاق خواب توجه کنید

در بحث نورپردازی اتاق خواب باید به هر دو نور طبیعی و مصنوعی توجه کرد. به محل پنجره ها که نور طبیعی از آن وارد اتاق می شود توجه کنید و سعی کنید وسایلی که نور را منعکس می کنند و آینه ها را پشت به پنجره قرار دهید.

نور اتاق خواب
نور طبیعی اتاق خواب

حتماً محل پریز برق، تلفن و آنتن را قبل از اتمام بازسازی و در حین سیم کشی مشخص کنید تا در هنگام چیدن وسائل با محدودیت کلید و پریز مواجه نشوید.

حتماً چراغ سقفی و دیوارکوب به تعداد کافی در نظر بگیرید. اتاق خواب باید در ابتدای صبح و در شب کاملاً روشن باشد تا حس خوبی به شما القا کند.

قدم سوم: تأثیر رنگ در زیبایی اتاق

اگر از شما بپرسند که چه چیزی بیشترین تأثیر را در زیبایی یک اتاق خواب دارد شما چه پاسخی می دهید؟ اکثر افراد رنگ آمیزی و نورپردازی را عنوان می کنند.

انتخاب رنگ کاملاً به عهده شما است و باید مطابق سلیقه شما باشد. اما اگر برای رنگ آمیزی نکاتی را که در ادامه اشاره می کنیم رعایت کنید، اتاق خواب شما دلنشین تر خواهد شد.

سعی کنید تمام کارهای چوبی مانند کمد لباس و قفسه های کتابخانه توکار از یک رنگ باشند.

رنگ سفید برای سقف علاوه بر اینکه به دلیل کنتراست رنگ زیاد چشم شما را اذیت خواهد کرد، باعث می شود اتاق کوچک تر به نظر بیاید. سعی کنید رنگ سقف نزدیک به یا کاملاً مشابه رنگ دیوار ها انتخاب شود.

رنگ اتاق خواب
رنگ در طراحی اتاق خواب

رنگ های سبز و آبی برای ایجاد یک فضای آرامش بخش بسیار مناسب هستند. اگر شما دوست دارید از کاغذ دیواری استفاده کنید، بهتر است آن را روی دیوار پشت تخت خواب اعمال کنید که فضای بصری بهتری ایجاد کند.

قدم چهارم: به کف سازی توجه کنید

کف اتاق مثل دیوار ها مهم است. انواع پوشش های کف از قبیل پارکت، لمینت، سرامیک و انواع سنگ وجود دارند که شما می توانید برای کف اتاق خواب از آنها استفاده کنید. البته استفاده از پارکت و لمینت به دلیل حس گرمی بیشتری که نسبت به سنگ و سرامیک دارند برای اتاق خواب مناسب تر است.

قدم پنجم: کمد دیواری توکار یا ایستاده

کمد دیواری توکار از انواع ایستاده گران تر است ولی علاوه بر اینکه ظاهر اتاق را منظم تر می کند می توان آن را در فضاهای بلااستفاده نظیر گوشه ها و کنج های اتاق استفاده کرد. همچنین انعطاف پذیری بیشتری در طراحی شکل و حجم آن نسبت به مدل های ایستاده وجود دارد. بهتر است قبل از شروع به ساخت کمد توکار، قفسه بندی داخل آن را طراحی کنید تا فضای بلااستفاده در آن بوجود نیاید. برای این کار لیستی از وسایلی که قصد دارید درون کمد دیواری قرار دهید تهیه کنید و براساس ابعاد آنها، سایز قفسه ها را تعیین کنید. البته برای برخی قفسه ها مثل قفسه لباس یا رخت خواب اندازه استاندارد وجود دارد.

کمد دیواری در اتاق خواب
کمد دیواری تو کار

 

از طرف دیگر یکی از مزایای کمد دیواری ایستاده نسبت به مدل توکار قابلیت جابجایی آن و همچنین امکان تعویض آن بعد از گذشت مدت زمانی از استفاده می باشد. 

شما می توانید از ترکیبی از هر دو مدل توکار و ایستاده در طراحی اتاق خواب خود استفاده کنید.

قدم ششم: از تخت خواب استفاده بیشتری کنید

طراحی اتاق بدون توجه به تخت خواب تکمیل نمی شود. تخت خواب علاوه بر زیبایی باید کارایی هم داشته باشد.

تخت خواب کاناپه ای (اصطلاحاً تخت Divan) از دو قسمت ساخته شده است که این دو قسمت از زیر با یک براکت به هم وصل شده اند. غلاف ها و قاب تخت معمولا روی چرخک ها و گوی های فلزی قرار میگیرند و کشو ها در فضای مابین پایه ها قرار می گیرند. برای تکمیل تخت نیاز به تاج تخت خواب یا همان هدبورد است.

تخت خواب
تخت خواب کاناپه ای (Divan)

نوع دیگری از تخت خواب ها هم هستند که تخت های صندوق دار یا عثمانی (ottoman bed) نام دارند. این تخت ها به شما این امکان را می دهد که به راحتی تشک خود را بلند کرده تا محفظه مخفی زیر آن برای نگهداری لوازم اضافی استفاده شود.

تخت خواب عثمانی
تخت خواب عثمانی
تخت خواب در اتاق خواب
تخت خواب عثمانی

این تخت ها نسبت به تخت های سنتی دارای چارچوب (Bedstead) فضای بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهند مخصوصاً اگر اتاق شما فضای کمی برای ذخیره کردن دارد.

تخت خواب
طراحی اتاق خواب

اگر اتاق خواب شما کوچک است می توانید بجای تخت خواب دو نقره سایز استاندارد ۱٫۸۰ از سایزهای کوچتر ۱٫۶۰ یا ۱٫۴۰ استفاده کنید. همچنین بجای دراور عریض می توانید از دراور های بلند اما باریک تر استفاده کنید.


شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان درخصوص تغییر دکوراسیون اتاق خواب و بازسازی منزل با گروه مهندسی فاربه تماس حاصل فرمایید.


تماشا کنید: فیلم های کوتاه از طراحی دکوراسیون و بازسازی داخلی