07
مه

دکوراسیون منزل | نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

در طراحی دکوراسیون منزل به چه نکاتی باید توجه کرد

قبل از شروع ساخت یا بازسازی خانه باید به فکر دکوراسیون داخلی منزل بود. برای این کار هم باید یک طرح معماری از پلان منزل تهیه کنیم. اگر این طرح پلان با کیفیت و با دقت تهیه شود، نتیجه کار موفقیت آمیز خواهد بود. یک پلان معماری خوب باید تمامی جزئیات دکوراسیون داخلی منزل شما و همچنین جزئیات معماری در هر دو بخش معماری داخلی و معماری بیرونی را به طور کامل مشخص نماید.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون داخلی منزل

طراحی خانه رویایی شما از ترسیم روی کاغذ شروع می شود. این مقاله را با ۱۰ نکته ای که باید در طراحی پلان و دکوراسیون منزل رعایت کنید شروع می کنیم.

توجه به سبک زندگی‌ در دکوراسیون منزل

پلان خانه شما باید با سبک زندگی شما هارمونی و تناسب داشته باشد. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید چند کار ساده انجام‌ دهید.
تصور کنید که در داخل آن زندگی می کنید. آیا فضاهای لازم برای انجام فعالیت های روزمره شما را تامین می کند؟ آیا می توانید هر طور که دوست دارید مهمانی برگزار کنید؟

خانه شما باید در عین زیبایی، کاربردی نیز باشد. یادتان باشد که با توجه به فعالیت های منظم یا مورد علاقه خود ، فضاهای استراحت ، بازی یا سرگرمی را در آن قرار دهید. هر خانواده روشی منحصر به فرد برای گذران وقت خود دارد. به چگونگی تجهیز و دکوراسیون داخلی خانه خود دقت کنید و مطمئن شوید که روی محبوب ترین اتاق های خانه تمرکز می کنید.

دکوراسیون منزل
دیوار دکوراتیو

حریم خصوصی 

حریم خصوصی برای همه افراد خانه یک نیاز اساسی است. انسان ها گاهی نیاز دارند با خود خلوت کنند.
برای اطمینان از آرامش هنگام انجام فعالیت های روزمره خود و سایر اعضای خانواده، توجه ویژه ای به طراحی اتاق ها کنید.

میزان بودجه و موقعیت خانه

مقدار بودجه ای که قصد دارید برای ساخت یا بازسازی خانه خود اختصاص دهید به همراه شکل و اندازه زمین شما می تواند تأثیر زیادی در نقشه خانه شما داشته باشد. البته فراموش نکنید که جهت خانه شما نسبت به خورشید و‌ میزان نورگیر بودن آن، جهت وزش باد و مجاورت با همسایگان را حتما در طراحی پلان خانه در نظر بگیرید. یک پنجره بزرگ رو به غروب خورشید چیز خوبی است ولی مشرق به منزل همسایگان به فاصله چند متری، جالب نیست.

دکوراسیون داخلی منزل
نور طبیعی در آشپزخانه

مبلمان در دکوراسیون منزل

اطمینان حاصل کنید که فضای لازم را برای قرار دادن وسایل خود در خانه جدید در اختیار خواهید داشت. حتما تمام اندازه گیری های مورد نیاز را انجام داده و اتاق ها را متناسب با آن بزرگ یا کوچک کنید تا به اندازه متناسب با وسایل زندگی تان برسید. برای این کار نرم افزارهای زیادی برای موبایل طراحی شده اند که علاوه بر ساده بودن به راحتی می توانید چیدمان وسایل خود را در منزل بررسی کنید و درصورت نیاز ابعاد اتاق ها را به طراح خود اعلام کنید. فراموش نکنید حتما در آخر از طراح خود بخواهید که یک طرح سه بعدی از پلان خانه به همراه چیدمان وسایل درون آن به شما ارائه دهد.

نکته: توصیه می کنیم برای تسهیل حرکت در داخل اتاق ها، حداقل ۹۰ سانتی متر فضای خالی در اطراف هر قطعه از مبلمان منزل فاصله درنظر بگیرید.

دکوراسیون خانه
نرم افزار گرافیکی چیدمان وسایل در خانه

توجه به شکل کلی منزل در دکوراسیون منزل

قبل از اینکه بر روی دکوراسیون داخلی و چیدمان وسایل منزل توجه کنید ، بیشتر به ساختار کلی خانه ای که قصد خرید یا بازسازی آن را دارید توجه کنید. مواردی مثل اسکلت ساختمان، مصالح به کار رفته در آن، کیفیت تاسیسات برقی و مکانیکی و در آخر نحوه تیغه بندی دیوارها و تقسیم فضاها باید مورد توجه قرار بگیرند.

هزینه های احتمالی در آینده

پیامدهای احتمالی برخی از ویژگی های معماری که خودتان در مدل ها دیده اید یا طراح به شما پیشنهاد می کند را در نظر بگیرید. روی کاغذ همه چیز زیباست. اما در زندگی واقعی ، کارایی این ویژگی ها و هزینه های ناشی از آن به سرعت شما را غافل گیر می کند. هزینه های نگهداری خانه آینده خود را در نظر بگیرید. شما باید اولویت ها و محدودیت های بودجه خود را تعیین کنید. اگر بودجه شما محدود است نیازی نیست خیلی ولخرجی کنید و فقط مواد ضروری را درنظر بگیرید.

دکوراسیون داخلی آپارتمان
دکوراسیون در سرویس بهداشتی

ایمنی در طراحی دکوراسیون منزل

مطمئناً در طراحی هر خانه جدید ایمنی ضروری است ، خصوصاً اگر فرزند دارید. حتما بررسی کنید که آیا در پلان معماری ، ایمنی اعضای خانواده خصوصاً فرزندان درنظر گرفته شده است؟ مثلا آیا بالکن ها و پله ها به خوبی محافظت می شوند؟ یا اگر در خانه فضایی را به عنوان محل کار یا انبار کردن وسایل خطرناک درنظر گرفته اید آیا این فضا ها به خوبی از فضاهای اصلی خانه جدا شده اند ؟

اخذ نظرات سایر افراد خانواده

برنامه های خود برای طراحی پلان خانه را با سایر اعضای خانواده در میان بگذارید. همچنین می توانید با دوستان و آشنایان خصوصا افرادی که دراین خصوص تجربه ای دارند هم مشورت کنید. مطمئن باشید نظرات آنها به شما ایده های خوبی می دهد و یا باعث می شود به برخی از موارد و اشکالات پی ببرید که ممکن است به آنها توجه نکرده باشید. چنین رویکردی همچنین می تواند از بحث و انتقاد زیاد از سلیقه شما در آینده جلوگیری کند.

خانه شما محل زندگی خانوادگی شما خواهد بود. با خیال راحت می توانید در اتاق هایی که بیشتر وقت خود را با هم می گذرانید تغییراتی ایجاد کنید.

دکوراسیون داخلی خانه
دکوراسیون داخلی آشپزخانه

بودجه شما

از هزینه زیاد خودداری کنید ، حتی اگر این موضوع در تهیه یک طرح خانه مدرن وسوسه انگیز باشد. بیشتر بر روی نیازهای کوتاه مدت و بودجه فعلی و واقعی خود تمرکز کنید. به این ترتیب در نهایت با بدهی ها و اقساط زیاد ماهیانه تحت فشار قرار نخواهید گرفت.

شما همیشه می توانید در آینده خانه خود را بازسازی یا اصلاح کنید. حتی می توانید برای این اهداف مقداری فضا در بعضی قسمت ها برای آینده پیش بینی کنید.

حتما از خدمات یک شرکت متخصص استفاده کنید

سعی نکنید که به تنهایی نقش یک متخصص در همه زمینه‌ها را بازی کنید. تا زمانی که شما یک معمار نباشید ، نقشه ها و طراحی خانه تخصص شما نیست. کاملاً طبیعی است که شما تمام نکات فنی و اجرایی طراحی پلان ساختمان را درک نکنید. پس در این خصوص حتما با یک شرکت معتبر در زمینه ساخت و بازسازی خانه مشورت کنید.

دکوراسیون منزل
دکوراسیون خانه و آشپزخانه
هنگام ساخت خانه ، برنامه ریزی برای همه عناصر خانه در مرحله طراحی بسیار مهم است تا پس از اتمام کار ، خانه شما راحت و کاربردی باشد. این مسئله حتی در مورد خانه هایی که در حال بازسازی هستند نیز صادق است. علاوه بر طراحی دکوراسیون داخلی متناسب با سبک زندگی خانواده ، تعبیه تهویه مناسب و نور طبیعی به داخل منزل از جمله کارهایی است که باید هنگام ساخت یا بازسازی خانه در نظر داشته باشید.
در ادامه این مطلب موارد مختلفی که باید قبل از شروع ساخت یا بازسازی آپارتمان خود شامل اندازه گیری های پیشنهادی برای اتاق های مختلف خانه در نظر بگیرید را به شما توضیح می دهیم.

طراحی چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه

خانه مکانی برای استراحت و آرامش است. جایی است که فرد پس از یک روز کاری خسته کننده برمی گردد و باید شارژ شود. بنابراین ، یک فضای دلپذیر برای ایجاد خاطرات زیبا و تجدید قوا ضروری است. 
هنگام ساخت خانه ، چیدمان نقش مهمی در نحوه سازماندهی فضای داخلی دارد. مثلاً شما باید تصمیم بگیرید که دوست دارید یک طرح باز داشته باشید که در آن آشپزخانه را با اتاق نشیمن و سالن ناهار خوری ادغام کنید یا یک طرح بسته.
در این مرحله همچنین باید تصمیم بگیرید که اتاق خانوادگی علاوه بر اتاق نشیمن یا محل غذاخوری رسمی و غیررسمی جداگانه باید درنظر گرفته شود یا خیر.
یکی از موارد حیاتی که هنگام ساخت خانه نباید فراموش شود ، تصمیم گیری در مورد چیدمان هر اتاق بر اساس سبک زندگی خانواده است. به عنوان مثال ، اگر خانواده دوست دارند دور هم بنشینند و شام میل کنند، چیدمان باید شامل یک مکان غذاخوری معمولی در آشپزخانه یا یک آشپزخانه اپن باشد که به سالن غذاخوری متصل است. 
هنگام تصمیم گیری در مورد چیدمان ، اطمینان حاصل کنید که تمام اتاق ها یا مناطق اصلی در مکان مناسب قرار گرفته اند. به عنوان مثال: آشپزخانه با دسترسی آسان به فضای غذاخوری ، حمام نزدیک به اتاق خواب ، انبار در نزدیکی آشپزخانه جانمایی شود.
آشپزخانه و سالن پذیرایی
ارتباط آشپزخانه و سالن پذیرایی

اندازه مناسب برای هر اتاق در دکوراسیون منزل

برای دنج و دلپذیر بودن خانه ، ضروری است که هر اتاق جادار ، روشن و دارای تهویه و دکوراسیون داخلی مناسب باشد. از جمله مواردی که در طراحی خانه باید در نظر گرفت ، تعداد اعضای خانواده ، تعداد افرادی که از یک اتاق استفاده می کنند و کاربری مورد نظر در هر اتاق است. در حالی که اندازه گیری های توصیه شده ای برای هر فضا در خانه وجود دارد ، با توجه به نیاز صاحب خانه می توان آن ها را تغییر داد.

ابعاد آشپزخانه در دکوراسیون منزل

طراحی آشپزخانه اغلب یکی از معضلات اصلی در روند طراحی دکوراسیون منزل است. آیا فضای ذخیره سازی یا فضای کار بیشتری باید وجود داشته باشد؟ آیا فرد باید یک آشپزخانه بسته یا یک طرح باز را انتخاب کند؟ آیا آشپزخانه باید پیشخوان داشته باشد؟
پاسخ این سوالات در سبک زندگی هر فرد نهفته است. برای شخصی که دوست دارد هنگام سرگرمی آشپزی کند ، آشپزخانه ای با نقشه باز که با فضاهای عمومی خانه در ارتباط است بهترین کارایی را خواهد داشت. 
اندازه آشپزخانه به اندازه زیربنای آپارتمان بستگی دارد. حداقل مساحت تعیین شده ۳.۳۰ متر مربع برای زیربنای کمتر از ۵۰ متر مربع و ۴٫۵۰ متر مربع برای زیربنای بزرگتر از ۵۰ متر مربع است. عرض آشپزخانه باید حداقل ۱٫۵۰ متر و ارتفاع آن حداقل ۲٫۷۵ متر باشد.
آشپزخانه
ابعاد آشپزخانه
بعد از تعیین مساحت آشپزخانه نوبت به تعیین ابعاد سایر اجزای آن مثل کابینت می رسد

کابینت آشپزخانه و اجزای آن

در حالت استاندارد عمق کابینت زمینی ۶۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود اما در فضاهای بسیار باریک ، یک کابینت با عمق ۵۵ سانتی متری هم قابل قبول است. ارتفاع ایده آل کابینت زمینی بین ۸۵ سانتی متر تا ۹۳ سانتی متر است.
مسئله بعدی، اندازه مناسب سینک ظرفشویی است. در حالت ایده آل ، سینک ظرفشویی باید به راحتی در پیشخوان آشپزخانه با عمق ۶۰ سانتی متر جای بگیرد. عمق سینک ظرفشویی و همچنین قسمت اطراف آن باید پس از در نظر گرفتن سایر عناصر نزدیک مانند ماشین ظرفشویی و قسمت های زیر سینک تعیین شود. برای کابینت های هوایی، با توجه به ارتفاع آشپزخانه ، می توان آنها را در حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر بالاتر از کابینت زمینی نصب کرد تا اطمینان حاصل شود که هنگام شستن ظروف ، سر افراد به زیر کابینت برخورد نمی کنند. همچنین، عمق کابینت هوایی باید نیمی از کابینت زمینی در نظر گرفته شود. 
دکوراسیون آشپزخانه
اجزای کابینت آشپزخانه

ابعاد اتاق خواب

هر اتاق خواب در خانه ای با زیربنای کوچکتر از ۵۰ متر مربع باید حداقل ۷٫۵۰ متر مربع مساحت داشته باشد که حداقل عرض آن ۲٫۱۰ متر و ارتفاع ۲٫۷۵ متر باشد. برای خانه با زیربنای بیشتر از ۵۰ متر مربع ، اتاق خواب باید حداقل دارای مساحت ۷٫۹۰ متر مربع با عرض حداقل ۲٫۴۰ متر و ارتفاع ۲٫۷۵ متر باشد. این ابعاد حداقلی هستند. مناسب ترین ابعاد برای اتاق خواب حداقل ۱۲ متر مربع است.
دکوراسیون اتاق خواب
ابعاد اتاق خواب

ابعاد فضای نشیمن و غذاخوری

امروزه ، اکثر خانه ها و آپارتمان های مدرن نقشه ای باز دارند و در آنها فضاهای پذیرایی و غذاخوری را در یک سالن ادغام می کنند. اگرچه طبقه بندی جداگانه ای در استاندارد ساختمان برای این دو اتاق وجود ندارد ، اما اندازه استاندارد فضای نشیمن طبق توصیه معماران از حداقل ۴٫۸ *۴٫۲ متر تا حداکثر ۵٫۴ * ۷٫۲ متر است. برای اتاق غذاخوری ، اندازه توصیه شده بین ۳٫۶ * ۴٫۲ متر متر و ۴٫۲ * ۴٫۸ متر است.
دکوراسیون اتاق نشیمن
ابعاد اتاق نشیمن و پذیرایی

اندازه سرویس بهداشتی و حمام

اندازه توصیه شده برای سرویس حمام نه تنها به زیربنای خانه بلکه به اندازه حمام ، دستشویی یا حمام ترکیبی با توالت فرنگی نیز بستگی دارد. از آنجا که اکثر خانه های مدرن دارای حمام و سرویس بهداشتی ترکیبی هستند ، اندازه سرویس حمام باید برای آپارتمان با زیربنای کمتر از ۵۰ متر مربع حداقل ۱٫۸۰ متر مربع و برای زیربنای بزرگتر از ۵۰ متر مربع حداقل ۲٫۸۰ متر مربع باشد. به طور مشابه ، عرض حمام باید به ترتیب ۱ متر و ۱٫۲۰ متر باشد ، در حالی که ارتفاع حمام باید حداقل ۲٫۲۰ متر باشد.
دکوراسیون سرویس بهداشتی
اندازه سرویس بهداشتی

طراحی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی خوب بایستی دارای برخی ویژگی ها باشد. به عنوان مثال به راحتی قابل استفاده بوده و به خوبی طراحی شده باشد. بنابراین برای طراحی یک سرویس بهداشتی خوب باید علاوه بر اجزا اصلی مثل روشویی و حمام ، به کوچکترین جزییات هم توجه کرد.
سرویس بهداشتی عمومی خانه بهتر است در کنار درب ورودی منزل و ما بین فضای عمومی و خصوصی جانمایی شود.
درب سرویس بهداشتی نباید از هیچ فضای عمومی یا خصوصی در خانه دیده شود.
شیب بندی کف سرویس ها باید با استفاده از بتن سبک انجام شود.
شیب ۱.۵ سانتیمتر در هر متر مناسب است.
برای عایق کاری کف و دیواره های سرویس بهداشتی و حمام، بهتر است دو لایه قیر گونی با هم پوشانی ۱۰ سانتی متر و عمود بر هم اجرا شود.

دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

هنگام طراحی سرویس بهداشتی ، باید به برخی از جنبه های اصلی مانند اندازه ، رنگهای مورد استفاده ، مکان قرارگیری وسایل بهداشتی مانند سینک ، دوش یا حمام و استفاده از نور طبیعی (یا مصنوعی) توجه کنید.
دکوراسیون منزل
دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام
طراحی سرویس بهداشتی کوچکتر نسبت به فضاهای بزرگ همیشه دشوارتر است ولی این مسئله دلیلی برای طراحی ضعیف نیست و یک طراح خوب حتی کوچکترین فضاها را هم اصولی و زیبا طراحی می کند.
در طراحی سرویس های بهداشتی کوچک ، ترکیب نور پردازی و رنگ آمیزی مناسب باعث زیبایی و آرامش بیشتر فضای سرویس بهداشتی می شود.
چیدمان اصولی وسایل بهداشتی باعث استفاده راحت تر از سرویس های بهداشتی کوچک می شود. به عنوان مثال دوش و وان می توانند با هم ترکیب شوند و روشویی هم در یکی از چهار گوشه سرویس بهداشتی جانمایی شود. 
استفاده از کاشی مناسب هم در سرویس بهداشتی کوچک مهم است. به عنوان مثال کاشی های سرامیکی براق (غیر مات) می تواند سرویس بهداشتی را روشن‌تر و دلباز تر کند. 

چه رنگ هایی باید در سرویس بهداشتی استفاده کنیم

رنگ در طراحی سرویس بهداشتی خیلی مهم است. رنگ بندی مناسب سرویس بهداشتی را از یک مکان بی روح به یک مکان آرامش بخش تبدیل می کند.
دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی
رنگ در سرویس بهداشتی

عرض راهروها در دکوراسیون منزل

راهروها در مقایسه با اتاق خواب ، آشپزخانه و اتاق نشیمن ، فضاهای کاربردی محسوب نمی شوند. با این حال ، آنها وظیفه اتصال فضاها را دارند و در صورت طراحی مناسب می توانند به تهویه خانه کمک کنند. راهروها باید حداقل عرض ۱ متر داشته باشند.
دکوراسیون منزل
نقش راه رو در دکوراسیون
دکوراسیون داخلی منزل
ابعاد راه رو

با توجه به موارد زیادی که هنگام ساخت یا بازسازی خانه باید به خاطر داشته باشید ، ما توصیه می کنیم در این خصوص با کارشناسان گروه مهندسی فاربه مشورت کنید تا مناسب ترین پلان معماری را با توجه به بودجه و سلیقه شما طراحی و به شما ارائه نماییم.