25
آوریل

هزینه بازسازی خانه چقدر است

چگونه هزینه بازسازی خانه را محاسبه کنیم

هر پروژه بازسازی خانه دارای اجزای منحصر به فرد و مخصوص به خود است. بنابراین هزینه بازسازی خانه می تواند با توجه به این اجزا متغیر باشد.
هزینه های زیادی در بازسازی خانه ممکن است اتفاق بیفتد و در واقع مشکل است که یک فرمول کلی برای محاسبه هزینه های بازسازی خانه ارائه کنیم. پس بهتر است لیستی از کارهایی که به نظر شما باید در جریان بازسازی منزلتان انجام شود را تهیه کنید. سپس براساس این لیست هزینه های بازسازی را محاسبه کنید و در نهایت بودجه مورد نیاز برای این کار را کنار بگذارید.

هزینه بازسازی خانه
قبل و بعد بازسازی خانه

چرا خانه را بازسازی کنیم

دلایل زیادی برای بازسازی خانه وجود دارد. از جمله بهبود کیفیت زندگی، افزایش ارزش ملک و‌ فروش راحت تر آن یا حتی فقط برای به روز رسانی و زیباتر کردن خانه. اما بزرگترین مانع و دغدغه برای بیشتر افراد، هزینه بازسازی خانه است.
در این مقاله هزینه های متداول مربوط به بازسازی خانه های قدیمی را به شما توضیح می دهیم. همچنین به شما روش هایی را آموزش می دهیم که هزینه های بازسازی خانه را کاهش دهید.

عواملی که در هزینه بازسازی خانه شما تاثیرگذار هستند

دامنه هزینه های بازسازی بسیار زیاد است ، که مهم‌ترین دلیل آن این است که هیچ دو پروژه  بازسازی کاملاً شبیه هم نیستند. در اینجا ملاحظاتی را توضیح می دهیم که در هزینه های بازسازی خانه شما تاثیر می گذارد.

متراژ خانه

یکی از مهم ترین پارامتر های تاثیر گذار در هزینه بازسازی، اندازه ‌محلی است که قصد بازسازی آن را دارید. مسلم است که هرچه متراژ یک خانه یا دفتر کار بیشتر باشد، هزینه بازسازی بیشتر خواهد بود.
براساس نرخ مصالح و دستمزد نیروی انسانی، هزینه های بازسازی  به ازای هر متر مربع در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ و در شهر تهران به طور متوسط حداقل حدود ۳ تا ۵ میلیون تومان می باشد.

نوع و کیفیت مصالح

آیتم بعدی که بیشترین تاثیر را در هزینه بازسازی آپارتمان قدیمی دارد، نوع مواد و مصالح مصرفی و درجه کیفیت آنها است. هرچه از مصالح با کیفیت تر و به روز تر استفاده شود هزینه بیشتر خواهد شد.
البته باید به این نکته مهم توجه کرد که این هزینه بیشتر باعث افزایش طول عمر ساختمان، افزایش کیفیت اجرای کار و در نهایت رضایت بیشتر شما در پایان کار خواهد شد.
چه بسا اگر از مصالح با کیفیت پایین استفاده کنید دچار دوباره کاری و صرف هزینه مجدد بشوید . بنابراین بهتر است مصالح مصرفی که انتخاب می کنید از نوع مرغوب باشد و بجای آن در بخش های دیگر بازسازی صرفه جویی کنید.
هزینه بازسازی خانه
کیفیت مصالح در هزینه بازسازی

سطح بازسازی

بعضی اوقات بازسازی صرفا محدود به تغییرات کوچک در خانه می شود. اما اگر شما قصد دارید که تغییرات اساسی در منزل خود بدهید مانند تعویض سیم کشی برق یا تعویض و نوسازی سیستم لوله کشی، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

سن و شرایط کلی بنا

هرچه سن خانه ای که قصد بازسازی آن را دارید بیشتر باشد، احتمالا هزینه بازسازی آن بیشتر خواهد بود. البته در قدیم هم بودند ساختمان هایی که نسبت به ساختمان های هم رده خود کیفیت ساخت بهتری داشتند. پس اگر قصد بازسازی یکی از این ساختمان ها را داشته باشید، احتمالا هزینه های شما کاهش می یابد.

تغییرات احتمالی در سازه بنا 

گاهی اوقات در هنگام بازسازی، بعضی المان های سازه ای مثل تیر یا ستون ها مانعی برای کار ایجاد می کنند. بنابراین ممکن است نیاز به تغییر محل یا حذف این المان ها باشد.
البته پیشنهاد اکید ما این است که حتی الامکان تغییری در سازه ایجاد نکنید. مخصوصا در بازسازی آپارتمان که سازه منزل شما بخشی از سازه کل ساختمان می باشد و تغییر در بخشی از سازه بدون توجه به کل سازه به هیچ وجه صحیح نیست. اما اگر خانه شما ویلایی است می توان تغییراتی در سازه ایجاد کرد.

ایجاد اضافه بنا یا اضافه اشکوب

اگر قصد بازسازی خانه در داخل شهر را دارید، برای ایجاد اضافه بنا یا اضافه اشکوب باید مجوز از شهرداری اخذ کنید و پس از پایان کار نیز مجددا درخواست صدور گواهی پایان کار جدید کنید.
یک قاعده کلی در بازسازی است که تغییر در دکوراسیون و چیدمان داخلی بدون تغییر مرزهای ساختمان و تغییر در هرآنچه از ساختمان که در معرض دید عموم است، نیازی به مجوز ندارد. به عنوان مثال تغییر نمای ساختمان نیاز به اخذ مجوز دارد.

دکوراسیون 

طرح دکوراسیون تاثیر زیادی در هزینه های بازسازی دارد. به عنوان مثال طرح های مینیمال هزینه کمتری نسبت به طرح های کلاسیک یا نئوکلاسیک دارند.
هزینه بازسازی خانه
دکوراسیون و هزینه بازسازی خانه

محل زندگی شما

اجرت عوامل اجرایی مانند بنا یا برق کار در شهر های مختلف متفاوت است. تهران بالاترین هزینه عوامل اجرایی را دارد. اما مصالح ساختمانی عمدتا در همه شهرها دارای قیمت مشابه هستند.
اجرت بعضی عوامل اجرایی مانند کارگرهای ساده و ماهر برای کارهای جزیی به صورت روزانه محاسبه می شود. بعضی عوامل اجرایی مانند نقاش یا گچ کار هزینه انجام کارهای جزیی را براساس متراژ کار محاسبه می کنند. اما برای کارهای بزرگ‌تر ، هزینه ها اصطلاحا کنترات یا پکیجی محاسبه می شود.
به عنوان مثال انجام کل گچ کاری یک خانه یا نقاشی کل دیوارها و سقف. هزینه اجرای به صورت کنترات در مجموع کمتر از کارهای جزیی خواهد بود.

شرکت بازسازی 

شرکت های مختلف پس از بازدید از آپارتمان یا دفتر شما قیمت های مختلفی را برای انجام بازسازی به شما پیشنهاد می دهند. بهتر است از حداکثر سه شرکت بخواهید که دستمزد بازسازی را به شما اعلام کنند. البته توجه کنید که صرفا قیمت پیشنهادی پایینتر مهم نیست بلکه کیفیت نهایی و تعهد آن شرکت در اتمام به موقع و بدون نقص پروژه مهم می باشد.
شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه بازسازی خانه یا محل کار خود با کارشناسان گروه مهندسی فاربه تماس حاصل فرمایید.
هزینه بازسازی خانه
شرکت متخصص بازسازی خانه

بازسازی چقدر بر قیمت و ارزش خانه تاثیر دارد

بازسازی در هر سطح کوچک و بزرگ باعث افزایش ارزش ملک شما می شود. حتی تغییرات کوچک مثل تعویض کابینت آشپزخانه یا رنگ آمیزی دیوار آشپزخانه تاثیر زیادی در ارزش خانه خواهد داشت. فروش خانه بازسازی شده به مراتب راحت تر از خانه بازسازی نشده است. 

بازسازی چه قسمت هایی از خانه بیشترین تاثیر را در افزایش قیمت آن دارد

بازسازی آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام بیشترین تاثیر را در افزایش ارزش ساختمان قدیمی دارد. به عنوان مثال بازسازی کل سرویس های بهداشتی و حمام می تواند تا ۲۰ درصد قیمت منزل شما را افزایش دهد.

چقدر باید برای بازسازی خانه هزینه کنیم

میزان هزینه ای که برای بازسازی صرف می کنید باید متناسب با وضعیت کلی خانه، قیمت آپارتمان نوساز در آن منطقه و همچنین وضعیت ظاهری خانه های در همسایگی آن باشد. بنابراین قبل از بازسازی لیستی از توقعاتتان را تهیه کنید و آنهایی که متناسب با موارد ذکر شده نیست را حذف کنید .
دقت کنید قیمت آپارتمان شما به علاوه هزینه ای که برای بازسازی آن می کنید متناسب با قیمت آپارتمان های نوساز در منطقه شما باشد. واقعیت این است که هر چقدر هم که شما بازسازی کامل و زیبایی انجام دهید ولی باز هم قیمت یک آپارتمان نوساز از قیمت منزل شما بیشتر خواهد بود. همچنین اگر قصد شما از بازسازی، فروش بهتر ملک است، دقت کنید که عموم مردم منزل شما را با خانه های نوساز مقایسه می کنند. پس باید هزینه های بازسازی به قدری باشد که بتوان هم قیمتی رقابتی اعلام کرد ‌‌و هم در آخر شما سود زحماتی که می کشید را ببرید.
نکته دیگر در تقسیم بندی بودجه برای بازسازی، این است که هیچ وقت برای هر یک از فضاهای خانه بیشتر از درصد ارزش آن فضا نسبت به ارزش کل ملک هزینه نکنید. به عنوان مثال یک آشپزخانه معادل ۱۵ درصد از ارزش کل آپارتمان را دارد. بنابراین بودجه بازسازی آشپزخانه هم باید حداکثر ۱۵ درصد هزینه کل بازسازی منزل باشد. در اینجا درصد ارزش هر قسمت از خانه نسبت به ارزش کل ملک را می توانید ملاحظه کنید:
آشپزخانه : ۱۵ درصد
سرویس بهداشتی اتاق مستر: ۱۰ درصد
سرویس بهداشتی عمومی و یا فضای لاندری: ۵ درصد
اتاق خواب : ۱ تا ۳ درصد

هزینه بازسازی خانه
بازسازی خانه

هزینه بازسازی آشپزخانه

بازسازی آشپزخانه سخت ترین‌ و پرهزینه ترین بخش از بازسازی خانه است. دلیل آن هم هزینه هایی است که باید برای خرید لوازم آشپزخانه مثل کابینت، فر و ماکروفر، گاز، هود و غیره می باشد. دقت کنید که منظورمان وسایلی است که باید در هنگام بازسازی در محل های مخصوص خود نصب شوند.
برای آشنایی با انواع کابینت و هزینه ساخت آن پیشنهاد می کنیم مقاله انواع کابینت را مطالعه کنید.
اما هزینه های بازسازی آشپزخانه محدود به این موارد نیست. 
هزینه های پنهانی هم هستند که با توجه به هر پروژه ایجاد می شوند. مثل برداشتن یا جابجایی دیوار ها برای ایجاد آشپزخانه اپن (open)، تعویض کف آشپزخانه در صورت نیاز، تعویض پنجره ها، ایجاد آشپزخانه کثیف و تمیز و غیره. 
پیشنهاد می کنیم مقاله همه چیز درباره آشپزخانه کثیف (مطبخ) را مطالعه فرمایید.

تقسیم بندی هزینه های بازسازی آشپزخانه

درصد تقریبی هر یک از فعالیت های اصلی بازسازی آشپزخانه نسبت به هزینه کل بازسازی آشپزخانه به شرح زیر است:

 • تهیه کابینت (متریال): ۳۰ درصد
 • نصب کابینت: ۱۷ درصد
 • وسایل آشپزخانه: ۱۴ درصد
 • صفحه رویه کابینت: ۱۰ درصد
 • تعویض کف: ۷ درصد
 • سیستم روشنایی: ۵ درصد
 • جابجایی دیوار ها و اجرای سقف: ۵ درصد
 • طراحی و مهندسی: ۴ درصد
 • تعویض درب و پنجره: ۴ درصد
 • تعویض لوله کشی: ۴ درصد
هزینه بازسازی خانه
هزینه بازسازی آشپزخانه

چه کار کنیم که هزینه بازسازی آشپزخانه کم شود؟

 • نیازی نیست همه کارهایی که گفتیم را انجام دهید. بعضی وقت ها تغییرات جزیی، آشپزخانه شما را زیبا می کند. 
 • اگر بودجه شما محدود است می توانید از کابینت های ارزان تر استفاده کنید. مطمئن باشید کابینت های ارزان بی کیفیت نیستند و می توان طرح های زیبایی را با این کابینت ها اجرا کرد. 
 • فر و ماکروفر توکار اگر چه کاربردی هستند ولی می توانید فعلا آنها را نصب نکنید. برای این کار البته باید در هنگام ساخت کابینت فضای مربوط به این دو وسیله در نظر گرفته شود. همچنین از فضای خالی این دو وسیله می توانید فعلا به عنوان ویترین استفاده کنید و یا با نصب درب موقت از این فضاها به عنوان کابینت استفاده کنید.
 • یخچال توکابینتی صرفا جنبه تزیینی دارد و این یخچال ها ظرفیت کمتری نسبت به یخچال های معمولی دارند. اگر تعداد اعضای خانواده شما کم است می توانید از یخچال های توکابینتی استفاده کنید. 
 • انواع سینک های ظرفشویی، گاز صفحه ای توکار و هود با کیفیت بالا توسط شرکت های سازنده ایرانی نظیر شرکت اخوان تولید می شوند. ما که تفاوتی بین مدل های ایرانی با خارجی ندیده ایم. پس پیشنهاد میکنیم بجای اینکه پول زیادی برای برند های خارجی پرداخت کنید، سراغ برند های خوب ایرانی بروید.
 • اگر به کابینت طرح مدرن و مینیمال علاقه دارید باید به شما بگوییم که در این طرح ها نیازی نیست حتما دستگیره برای کابینت ها و کشو ها نصب شود. اتفاقا این کابینت ها بدون دستگیره زیباتر و شیک تر هستند. پس نیازی نیست از این بابت هم پولی پرداخت کنید.

هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

بیشترین هزینه در بازسازی سرویس بهداشتی مربوط به تعویض کاشی های کف و دیواره ها و همچنین سایر وسایل بهداشتی مثل روشویی، شیرآلات، وان و غیره می باشد.

بازسازی اتاق نشیمن و فضای پذیرایی

اتاق نشیمن و فضای پذیرایی جزو فضاهای عمومی و در معرض دید خانه هستند. بنابراین بازسازی این فضاها خیلی در زیبایی خانه تاثیر خواهد داشت.
هزینه بازسازی اتاق نشیمن
بازسازی اتاق نشیمن

چگونه هزینه بازسازی خانه را محاسبه کنیم

ما در گروه مهندسی فاربه آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص هزینه انجام بازسازی خانه یا محل کار به شما هستیم.

چه کار کنیم که پول برای بازسازی کم نیاوریم 

اگر قبل از شروع بازسازی ، کارهایی که در ادامه توضیح می دهیم را انجام دهید، دیگر نیاز نیست نگران کم آوردن پول در حین بازسازی آپارتمان خود باشید. 

خودتان کمی تحقیق کنید

قبل از شروع بازسازی بهتر است سری به بازار بزنید و قیمت بروز اجزای اصلی هزینه بر در بازسازی که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم را بدست آورید. نگران نباشید نیازی نیست ریز به ریز محاسبه کنید. همینقدر که به صورت کلی یک برآورد هزینه کنید کفایت می کند. این کار باعث می شود که تصمیم بگیرید اصلا الان زمان مناسبی برای شروع بازسازی است یا باید به وقت دیگری موکول کنید. 

از چند شرکت متخصص مشاوره بخواهید

تخمین هزینه ها اگر چه مهم است اما برای شروع بازسازی کافی نیست. شما نباید با حدس و گمان شروع به بازسازی کنید. زیرا ممکن است قبل از اتمام بازسازی دچار مشکل در مدیریت هزینه ها شوید و به اصطلاح پول کم بیاورید. 
پس حتما بعد از برآورد تخمینی خودتان، از چند شرکت بخواهید که در این خصوص به شما مشاوره بدهند. پیشنهاد ما این است که حداقل از ۳ شرکت این استعلام را بگیرید. بعد این پیشنهادات را با هم مقایسه کنید تا قیمت مناسب تر متناسب با شرایط واقعی بازار را بدست آورده ‌ و قیمت های غیرواقعی را از لیست خود حذف کنید.
گروه مهندسی فاربه با تکیه بر تجربیات چندین ساله، برآورد نسبتا واقعی از حجم و هزینه و زمان انجام کار بازسازی را در اختیار شما قرار می دهد. 

درصدی به عنوان کارهای اضافه و پیش بینی نشده در نظر بگیرید 

تجربه چندین ساله ما در بازسازی ثابت کرده که بازسازی در بعضی مواقع کاملا طبق برنامه پیش نمی رود. به همین دلیل بعد از مشخص شدن هزینه کار، ۲۵ درصد به عنوان کارهای پیش بینی نشده یا تغییراتی که خودتان احتمالا در کار خواهید داد به مبلغ پیش بینی شده اضافه کنید.
این کار به شما کمک می کند که پول کافی برای انجام بازسازی در اختیار داشته باشید و در میانه کار حتی اگر اوضاع مطابق انتظارات پیش نرفت، پول کم نیاورید.
بازسازی خانه
بازسازی اتاق خواب

لیست هزینه ها را ثبت کنید

این نکته خیلی مهم است و ما به تمام مشتریان خود یادآوردی می کنیم که حتما لیست هزینه هایی که ما به عنوان پیمانکار پس از پرداخت و تسویه با عوامل اجرایی و فروشندگان تهیه و به شما ارائه می دهیم را در یک زونکن شخصی ثبت و نگهداری کنید و هرازگاهی حساب و کتاب پول های پرداختی را چک کنید.
با این کار شما می دانید که در هر مرحله چقدر هزینه کرده اید و چه مقدار از بودجه شما باقی مانده است.
البته اصلا نگران نباشید زیرا حساب و کتاب دقیق پروژه شما توسط کارشناسان ما انجام می شود و هر زمان که شما دستور بفرمایید، گزارش هزینه بازسازی خانه به شما ارائه می شود.

مطابق برنامه پیش بروید 

این موضوع هم اهمیت بالایی دارد. شروع کارهای اجرایی بازسازی منوط به تهیه نقشه ها توسط شرکت بازسازی‌، اخذ و اعمال نظرات شما در آن و در نهایت تهیه نقشه نهایی است.
همچنین بعد از شروع بازسازی خیلی مهم است که مطابق برنامه ریزی از قبل انجام شده پیش برویم و کمترین تغییرات را در نقشه ها اعمال کنید. زیرا تغییر در نقشه معمولا باعث تاخیر در کار و صرف زمان و هزینه بیشتر برای انجام دوباره کاری ها می شود. 
انحراف از نقشه ها می تواند بودجه شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه تغییراتی مهم و لازم الاجرا است و جلوی چه تغییراتی را باید بگیرید که هزینه بیشتر برای شما ایجاد نکند.
هزینه بازسازی خانه
طراحی و هزینه ساختمان
در این مقاله تلاش کردیم شما را با هزینه های بازسازی خانه آشنا کنیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از هزینه بازسازی خانه یا محل کار خود با گروه مهندسی فاربه تماس حاصل فرمایید.