23
مارس

تخریب آپارتمان

در قسمت سوم مجموعه مقالات مراحل بازسازی خانه به سراغ موضوع تخریب آپارتمان (Demolition of the apartment)می رویم.

تخریب آپارتمان

قبل از تخریب باید چه کارهایی انجام شود

همانطور که از اسم تخریب مشخص است مهم ترین کار قبل از این مرحله ، ایمن سازی محل و ساکنین می باشد. فرقی ندارد خانه ای که قصد تخریب و بازسازی داخلی آن را دارید یک خانه ویلایی است یا در یک آپارتمان چند طبقه قرار دارد. درهر دو مورد نیاز است که امنیت مالی و جانی ساکنین تامین شود.

اخذ بیمه نامه

یکی از کارهای مهمی که باید برای تأمین ایمنی انجام دهید ، اخذ بیمه نامه می باشد. در کارهای ساختمانی از کوچک تا بزرگ ، مالک حتماً باید بیمه نامه اخذ نماید. این بیمه نامه برای جبران خسارت های جانی احتمالی در طول اجرای پروژه می باشد. همچنین شما (به عنوان بیمه گذار) می توانید با پرداخت مبلغ اندکی علاوه بر خسارت های جانی از شرکت بیمه گر درخواست کنید که کلوز های مربوط به خسارت های مالی به اشخاص ثالث را هم در بیمه نامه درج نماید.

تخریب آپارتمان

معمولاً بیمه نامه ساخت یا تعمیر منزل برای جبران خسارت مالی حداقل ۲ نفر و بدون ذکر نام اشخاص تهیه می شود اگر چه شما می توانید برای هر تعداد نفر که صلاح بدانید بیمه نامه تهیه کنید.

مدت زمان اعتبار این بیمه نامه هم دست شما است. ما به شما پیشنهاد اکید می کنیم که حتما برای کل مدت زمان بازسازی منزل خود بیمه نامه تهیه کنید. هزینه صدور بیمه نامه هر سال براساس نرخ دیه تعیین می شود. اما جای نگرانی نیست زیرا تهیه بیمه نامه های مسئولیت برای کار بازسازی هزینه ناچیزی در مقایسه با هزینه کل کار دارد.

اقدامات ایمنی لازم قبل از تخریب آپارتمان

اگر یک شرکت معتبر را برای انجام بازسازی خانه خود انتخاب کرده اید ، نگران نباشید زیرا تمامی اقدامات ایمنی لازم قبل از تخریب آپارتمان توسط آن شرکت انجام خواهد شد.

مهمترین اقدامات ایمنی قبل از تخریب آپارتمان عبارتند از:

١. انتقال ساکنین به محلی امن در طول تخریب آپارتمان و درصورت امکان برای کل مدت پروژه
٢. بررسی منزل همسایگان در طبقات دیگر و درصورت لزوم پیش بینی اقدامات مقاوم سازی لازم
٣. قطع کلیه انشعابات برق، آب و گاز منزل
۴. برنامه ریزی دقیق زمان شروع و اتمام تخریب آپارتمان و اطلاع رسانی آن به همسایگان
۵. درخواست از همسایگان که درصورت امکان در زمان تخریب در ساختمان حضور نداشته باشند. البته این صرفاً یک توصیه است و هیچ الزامی در این خصوص وجود ندارد. معمولاً عملیات تخریب آپارتمان و خارج سازی نخاله و مصالح ساختمانی از منزل بسته به حجم تغییرات مد نظر مالک، به حدود ٢ الی ۵ روز کاری زمان نیاز دارد.
۶ . در برخی ساختمان های قدیمی ممکن است سیم کشی برق ، لوله کشی آب و فاضلاب سایر طبقات یا لوله آب باران از خانه ای که قصد تخریب و بازسازی آن را داریم عبور کرده باشد. بنابراین ضروری است محل عبور این تأسیسات قبل از شروع تخریب آپارتمان شناسایی شده تا در حین تخریب مشکل و مزاحمتی برای سایر طبقات ساختمان به وجود نیاید.

تخریب آپارتمان

قبل از شروع تخریب باید اول از شر وسایل و تجهیزات قدیمی نصب شده در خانه خلاص شد!

وسایلی مثل کابینت های قدیمی ، روشویی ، شیرآلات ، درب اتاق ها ، کمد دیواری ، چراغ ها ، موتورخانه قدیمی ، پنجره ها و رادیاتور های قدیمی ازجمله این موارد هستند. البته اگر هر کدام از این وسایل از نظر شما هنوز قابل استفاده هستند و یا نیازی به تعویض آنها نمی‌بینید می توانید از پیمانکار خود درخواست کنید که با احتیاط آنها را جدا سازی کند و تا پایان اتمام عملیات نازک کاری و نصب مجدد، آن ها را در مکانی مناسب نگهداری کند.
دقت کنید معمولاً در خانه های قدیمی فلزات ارزشمندی مثل آلومینیوم و برنج در برخی وسایل مثل موتورخانه ، رادیاتور ها ، شیرآلات ، پنجره ها و درب ها به کار رفته است که شما می توانید آنها را بعد از جداسازی به قیمت مناسبی به فروش برسانید. پول حاصل از فروش این وسایل کم است اما شیرین !

تخریب آپارتمان

مراحل تخریب آپارتمان

تخریب آپارتمان برای انجام بازسازی داخلی با تخریب دیوارهای داخلی شروع می شود. بسته به میزان تغییرات مدنظر شما، حجم تخریب متغیر خواهد بود. همه چیز در خانه بجز اسکلت اصلی ساختمان و دیوارهای خارجی دور تا دور منزل قابل تخریب است. بنابراین شما در بازسازی داخلی هیچ محدودیتی ندارید و می توانید هر چیزی را که دوست ندارید خراب کنید!

تخریب آپارتمان

نگران نخاله های حاصل از تخریب نباشید. پیمانکار شما به بهترین شکل این نخاله ها را از منزل خارج و پس از آن از کل ساختمان دور خواهد کرد.
البته معمولاً سعی می شود آجرهای موجود در دیوارها حین تخریب سالم درآورده شده و در محلی نگهداری شود تا پس از انجام اقدامات و آماده سازی های لازم، در دیوار چینی جدید مجدداً از آنها استفاده شود. این کار هزینه دیوار چینی شما را به شدت کاهش می دهد.

تخریب آپارتمان

پیمانکار شما حتما باید دقت کند که در هنگام تخریب آپارتمان به هیچ یک از تاسیسات مشترک ساختمان و یا فضاهای مشاع مثل راه پله ها و پاگرد ها آسیبی وارد نشود.
همچنین بعد از هر روز کاری در تمامی مراحل بازسازی مخصوصاً تخریب باید یک نظافت کلی توسط پیمانکار در تمام قسمت های ساختمان شامل راه پله ها و حیاط انجام شود تا هیچ ناراحتی برای همسایه ها پیش نیاید.
پیمانکار به هیچ وجه نباید در هنگام تخریب آپارتمان از آب برای روان‌کاری و کاهش گرد و غبار استفاده کند زیرا در ساختمان های قدیمی معمولاً عایق کاری مناسبی وجود نداشته و ممکن است آب به طبقات زیرین نفوذ کرده و باعث بروز خرابی در گچ کاری ، رنگ و یا کف سازی آن طبقات شود.
در هنگام تخریب آپارتمان باید سعی شود تا جایی که امکان دارد فضاهای دیگر که نیازی به تخریب شدن ندارند، سالم باقی بمانند. مثل گچ کاری دیوارهای پیرامونی، اجزایی مانند فضای عبور کانال ها، سقف های کاذب و غیره. این کار باعث جلوگیری از دوباره کاری و کاهش هزینه ها خواهد شد. اینجاست که اهمیت یک طراحی داخلی اصولی قبل از شروع بازسازی مشخص می شود.

تخریب آپارتمان

جلوگیری از دوباره کاری

تخریب آپارتمان کاری سخت و دشوار است. بنابراین سعی کنید هرآنچه که از خانه قدیمی خود نمی پسندید و می خواهید تخریب شود را قبل از شروع تخریب آپارتمان به پیمانکار اطلاع دهید. با این کار پس از شروع مراحل بعدی بازسازی، برگشت به عقب و از دست رفتن هزینه و زمان اتفاق نخواهد افتاد.
و نکته آخر این که به شما توصیه اکید می کنیم حتی المقدور در زمان تخریب کلی یا جزیی منزل در آنجا حضور نداشته باشید زیرا به علت فرسودگی اجزای ساختمان خطر ریزش ناگهانی آوار وجود دارد.


برای دریافت مشاوره درخصوص ساخت و بازسازی با ما تماس بگیرید.


تماشا کنید: فیلم های کوتاه از پروژه های بازسازی داخلی