پارکت لمینت
22
نوامبر

راهنمای کامل خرید و نصب پارکت لمینت – هزینه نصب پارکت لمینت – تفاوت پارکت با لمینت

پارکت لمینت چیست


پارکت لمینت نسل جدیدتر پارکت است و یک نوع پوشش کف از جنس چوب می باشد که در طرح ها و رنگ های مختلف عرضه می شود.

کفپوش پارکت لمینت
لمینت، نسل جدید پارکت

تفاوت ظاهری پارکت با لمینت

لمینت نسبت به پارکت به دلیل نصب به صورت نر و مادگی دارای پیوستگی بیشتر بین ورق ها می باشد. همچنین مقاومت لمینت نسبت به آب و ضربه، بیشتر از پارکت های قدیمی می باشد (البته لمینت نیز در برابر تماس مستقیم با آب دارای مقاومت کمی است و باید از پاشش مستقیم آب بر روی آن تاجایی که امکان دارد خودداری نمود).

 

کف پوشیده شده با لمینت
کف اتاق پوشیده شده با لمینت

در این مقاله واژگان تخصصی با رنگ آبی مشخص شده اند. برای مشاهده توضیح آن ها کافیست روی واژه مربوطه کلیک نمایید.

ضخامت لمینت های موجود در بازار در حال حاضر ٨ میلیمتر و هر تایل لمینت به ابعاد ۱۲۹۰ در ۱۹۱ میلیمتر (معادل ۱۲۹ در ۱۹/۱ سانتی متر) می باشد. همچنین در هر بسته لمینت ۸ تایل با ابعاد ذکر شده قرار دارد.

بسته بندی پارکت لمینت
ابعاد و تعداد لمینت در هر بسته

در برخی از فروشگاه ها کف پوش هایی چسبی با ضخامت ۲ میلیمتر و با طرح چوب به نام لمینت ارائه می شوند که منظور ما این نوع کف پوش ها که دارای قیمت بسیار کمتری می باشند، نیست. در برخی مناطق هم به جای نام لمینت از پارکت استفاده می شود که البته منظور همین لمینت های ۸ میلی متری است.

کفپوش چسبی
کفپوش چسبی با طرح چوب

معایب پارکت لمینت

توجه کنید که اغلب لمینت ها، مقاومت کمی در برابر خراشیدگی دارند و درصورت تماس با اشیاء نوک تیز به اصطلاح خش روی آنها می افتد. پس حتماً دقت کنید که بعد از نصب، وسایل را با احتیاط جابجا کنید و از کشیدن آنها بر روی سطح پارکت لمینت خودداری کنید.

آماده سازی سطح قبل از نصب پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت جزو آخرین مراحل کارهای ساختمانی بوده و پس از خشک شدن و از بین رفتن کامل رطوبت مصالح به کار رفته انجام می شود.

حداقل زمان لازم برای اطمینان از خشک بودن کف، ۶٠ روز بعد از اتمام کف سازی می باشد.

لمینت خریداری شده را باید به مدت ۴٨ ساعت در وسط اتاق محل نصب قرار داد تا با محیط هم دما شود.

بعد از باز کردن بسته های پارکت لمینت، باید فوراً‌ً نصب گردند.

همه تایل ها باید قبل از نصب به خوبی بررسی شوند و درصورت مشکل دار بودن تایل (ناشی از حمل و نقل یا نگهداری نامناسب) از نصب آن خودداری گردد.

دمای محیط قبل از نصب، حین نصب و هنگام استفاده از لمینت باید ١۶ الی ٢٢ درجه سانتی گراد بوده و رطوبت محیط باید ۴٠ الی ۶٠ درصد باشد.

سطح زیر پارکت لمینت
آماده سازی بستر قبل از نصب پارکت لمینت

پارکت لمینت را روی هر سطح صافی می توان نصب کرد اما بهترین سطح برای نصب آن، سطحی بتنی یا سطح با ملات ماسه سیمان لیسه کشی شده می باشد.

حداکثر ناهمواری سطح زیرین نباید بیش از ۲ میلیمتر در هر متر باشد. هرچه سطح زیرین صاف تر باشد، کیفیت اجرا بیشتر بوده و در زمان راه رفتن بر روی لمینت، صدای جیر جیر ایجاد نخواهد شد.

اجزایی که در پارکت لمینت به کار می روند

قبلا اشاره کردیم که ضخامت لمینت های موجود در بازار، ٨ میلیمتر می باشد. بنابراین اگر قصد دارید قسمتی از منزل را با پارکت لمینت بپوشانید، حداقل ضخامت مورد نیاز برای هم باد شدن با سایر سطوح ، با فرض استفاده از یک لایه فوم زیر سازی در زیر آن، برابر  ١٠ میلیمتر می باشد.

فوم زیرسازی علاوه بر ایجاد بستر مناسب برای نصب لمینت، تا حدودی به عنوان عایق صوتی نیز عمل می کند.

همچنین اگر می خواهید که این عایق بهتر عمل کند می توانید از نصاب لمینت بخواهید که از ۲ لایه فوم استفاده کند.

اگر صرفاً بخشی از فضای منزل باید با لمینت پوشانده شود می بایست در محل تلاقی لمینت با سایر کفپوش ها نظیر سرامیک یا سنگ، فضایی خالی به عنوان فاصله انبساط تعبیه شود که این فضا با استفاده از حائل هایی که میانه یا گرده ماهی نام دارند پوشیده می شود.

میانه چیست و چه زمانی از میانه استفاده می کنیم

 اگر بین سطح تمام شده پارکت لمینت و سطح کفپوش مجاور آن (به عنوان مثال سرامیک) اختلاف ارتفاع وجود نداشته باشد یا به عبارت دیگر این دو هم سطح باشند، از میانه برای پرکردن فضای خالی بین دو کفپوش استفاده می شود.

میانه یک تکه چوبی یا فلزی نازک است که علاوه بر پر کردن درز انبساط، باعث زیبایی بیشتر لمینت، افزایش استحکام و جلوگیری از آسیب لبه های آن می شود.

میانه
میانه با طرح چوب

 

میانه استیل
میانه با طرح استیل

 

میانه بین لمینت و سرامیک
میانه بین لمینت و سرامیک از جنس استیل

 

تفاوت گرده ماهی (پاخور) با میانه چیست

درصورتیکه سطح تمام شده لمینت با سطح کفپوش مجاور آن دارای اختلاف تراز ارتفاعی باشد بجای میانه از گرده ماهی استفاده می شود.

گرده ماهی چوبی
گرده ماهی چوبی
گرده ماهی
گرده ماهی فلزی بین لمینت و سنگ

اسکوتی چیست

اسکوتی همان میانه است که در محل تلاقی کمد دیواری با لمینت اجرا می شود که باعث زیباتر شدن کار و همچنین پوشاندن درزهای موجود می شود.

اسکوتی
اسکوتی بین پارکت لمینت و کمد دیواری

مواد و وسایل لازم جهت نصب پارکت لمینت

  • لمینت
  • فوم مناسب زیرسازی به ضخامت ٢ میلیمتر
  • ورق نایلونی به ضخامت ۲ میلیمتر
  • درزگیر سیلیکونی
  • قرنیز (برای زیبایی انتهای کار و پوشش فضاهای انبساط مجاور دیوار ها)

تهیه سایر وسایل و ابزار های نصب برعهده نصاب می باشد.

نحوه محاسبه مساحت پارکت لمینت مورد نیاز

کل فضای کفی که قرار است با پارکت لمینت پوشیده شود را محاسبه کنید (طول * عرض) و مساحت قسمت هایی از اتاق که شکل نامرتب دارند را به آن اضافه کنید.

در آخر ۱۰ درصد به عنوان پرت مصالح به مساحت بدست آمده اضافه کنید تا مساحت کل بدست آید.

شما باید به اندازه مساحتی که بدست آوردید لمینت، فوم و ورق نایلونی تهیه کنید.

نکات حین نصب پارکت لمینت که درصورت نیاز باید به نصاب یادآوری کنید

بهتر است برای عملیات برشکاری، محلی خارج از منزل درنظر بگیرید و از نصاب بخواهید ابتدا تایل ها را در بیرون از خانه برش داده و سپس در داخل خانه نصب کند. با این کار گرد و غبار ناشی از برشکاری به داخل منزل وارد نمی شود.

هرگونه فرش یا کفپوش چوبی چسبیده شده به کف بتونی را بردارید. باید از هموار، تمیز و خشک بودن کف مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

نصب پارکت لمینت باید تا زیر چارچوب درب ادامه یابد.

نصب پارکت لمینت
نحوه نصب لمینت زیر چارچوب درب

برای نصب لمینت و زیرسازی آن باید از فوم استفاده شود. درصورتی که عمل نصب بر روی بتن یا کف پوشیده شده با موزاییک انجام می شود، ابتدا باید نایلون عایق رطوبت در زیر فوم پهن شود، همچنین لبه های نایلون باید حداقل ۲ سانتی متر روی هم قرار گرفته و با نوار چسب پهن عایق رطوبت به هم چسبیده شود.

نیازی نیست که لایه های فوم همپوشانی داشته باشند و فقط لب به لب در کنار هم قرار داده می شوند. برای کف های سیمانی و بتنی، فوم سایلنت و برای سایر کف ها ازجمله سرامیک و سنگ، فوم معمولی نیز مناسب است.

طول اولین تایل از یک ردیف نباید کمتر از ۴۰ سانتی متر باشد و همچنین فاصله درزهای عرضی تایل ها بایستی بیش از ۴۰ سانتی متر باشد.

نحوه نصب پارکت لمینت
فاصله بین درز های لمینت

نصب تایل های لمینت بایستی از گوشه چپ اتاق شروع شده و تایل ها در جهت نور خورشید طوری نصب شوند بطوریکه کناره طولی آنها با کناره طولی اتاق موازی باشد.

نحوه نصب پارکت لمینت
نصب پارکت لمینت متناسب با جهت نور خورشید

نصب پارکت لمینت در محیط های مرطوب

نصب پارکت لمینت در محیط های مرطوب مثل آشپزخانه توصیه نمی شود، اما درصورت نصب باید توجه شود که کابینت ها را نباید روی لمینت نصب کرد.

لمینت باید تا جلوی کابینت ها و به فاصله ۸ تا ۱۰ میلیمتر از کابینت جهت فاصله انبساط نصب شوند.

فاصله انبساط را در تمام قسمت های مرطوب مثل ظرف شویی ها و اطراف سینک ها باید با درزگیر سیلیکونی پر کنید. همچنین از مقدار کمی درزگیر سیلیکونی مابین قسمت پایین قرنیزها و سطح پارکت استفاده کنید.

در کل به شما پیشنهاد می کنیم در هرجایی که چوب در تماس با رطوبت می باشد (به عنوان مثال درب های سرویس بهداشتی و حمام که دارای روکش چوبی هستند) حتماً نقاط نوک تیز و گوشه ها را با درزگیر سیلیکونی بپوشانید و به پوشش های اعمال شده روی وسایل چوبی اکتفا نکنید.

لمینت و سیستم گرمایش از کف

اگر قصد دارید در مکان هایی که از سیستم گرمایش از کف استفاده می شود، لمینت اجرا کنید حتماً این موضوع را به فروشنده اطلاع دهید زیرا دراین صورت لازم است از فوم های مخصوص سیستم گرمایش از کف که از جنس چوب پنبه طبیعی هستند یا از فوم سایلنت که دارای لایه آلومینیوم می باشد، استفاده شود.

دو روز قبل از شروع نصب، سیستم گرمایش از کف را خاموش کنید. دمای کف قبل و در حین نصب لمینت و ۴۸ ساعت پس از آن باید ۱۶ الی ۲۲ درجه سانتی گراد باشد.

نصب لمینت فقط بر روی سیستم گرمایش از کف که انتقال حرارت از طریق گردش آب می باشد مجاز است به شرط آنکه این سیستم در تمام قسمت های کف اتاق وجود داشته باشد (تا حرارت در تمام کف لمینت شده به طور یکنواخت توزیع شود)

۴۸ ساعت بعد از نصب، سیستم گرمایش از کف را روشن کرده و به تدریج دمای آن را افزایش دهید (روزانه ۵ درجه). این فرآیند را در زمان کاهش دما نیز رعایت نمایید.

مراقبت و نگه داری از پارکت لمینت

لمینت را با جارو برقی یا برس نرم یا با دستمال نم دار تمیز کنید. همچنین دقت کنید که هیچ وقت نباید از بخار شو برای تمیز کردن لمینت استفاده کنید. 

قبل از تمیز کردن لمینت با تی نم دار حتماً یک بار با جارو برقی سطح آن را تمیز کنید. همچنین تی را در جهت طول لمینت بکشید.

از خیس کردن سطح لمینت یا استفاده از پاک کننده قوی جداً خودداری کنید.

برای پاک کردن لکه هایی که به موادی مانند استون یا الکل نیاز است بجای پاشیدن مستقیم این مواد بر روی لمینت، پارچه را به آن آغشته کرده و سپس بر روی سطح لمینت بکشید.

برای رفع لکه ها از سطح لمینت از پاک کننده های ملایم و غیر ساینده استفاده نمایید.

از استفاده کردن هرگونه واکس یا روغن براق کننده بر روی سطح لمینت اجتناب کنید.

برای افزایش طول عمر پارکت بهتر است برای تمیز کردن از مایع مخصوص تمیز کننده پارکت استفاده کنید.

برای جلوگیری از خراشیدگی سطح لمینت بهتر است پایه های مبلمان و میز و صندلی بر روی فرش یا موکت قرار گیرد و با سطح لمینت تماس مستقیم نداشته باشد.

تابش مستقیم نور خورشید در طولانی مدت می تواند باعث رنگ پریدگی لمینت شود. بنابراین بهتر است از پرده های مناسب استفاده کنید. همچنین بهتر است برای جلوگیری از تغییر رنگ سطح لمینت با قسمت های دیگر، هر از گاهی فرش یا موکت روی لمینت را جابجا کنید.

قرار دادن مستقیم گلدان بر روی لمینت حتی اگر نشتی آب نداشته باشد باعث کدر شدن سطح لمینت می شود.

تا یک هفته پس از نصب لمینت، از قرار دادن وسایل سنگین بر روی آن خودداری کنید.

برای تعویض تایلی که احتمالاً آسیب دیده است، آخرین تایل نصب شده را سه سانتی متر بلند کنید تا اینکه باز شود. سپس باز کردن تایل ها را ادامه دهید تا اینکه به تایل آسیب دیده برسید، آنرا جایگزین کنید و تایل ها را دوباره نصب کنید. (دقت کنید که هر تایل را بیش از ۳ بار باز و بسته نکنید)

 

باز کردن پارکت لمینت
نحوه باز کردن و تعویض لمینت

برای دریافت مشاوره درخصوص ساخت یا بازسازی داخلی با ما تماس بگیرید.


فهرست واژگان تخصصی

لیسه کشی : صاف کردن سطح ماسه سیمان یا سطوح بتنی در زمان اجرای سطح سیمانی(بازگشت مجدد به متن) 

تایل: به هر یک از ورقه های لمینت گفته می شود. (بازگشت مجدد به متن)

پرت : مقداری از مصالح مصرفی که در حین برشکاری و نصب از بین می روند یا قابل استفاده در جای دیگر نمی باشند. (بازگشت مجدد به متن)

فوم سایلنت : نوعی فوم فشرده است که برای زیرسازی لمینت به کار می رود. (بازگشت مجدد به متن)

هم باد: هم سطح بودن، در یک ارتفاع بودن (بازگشت مجدد به متن) 


سوالات متداول:

در انتهای این مقاله، سوالاتی که امکان دارد برای شما در رابطه با موضوع پارکت لمینت بوجود بیاید آماده کرده‌ایم:

تفاوت لمینت با پارکت چیست؟

لمینت نسل جدیدتر پارکت است و یک نوع پوشش کف از جنس چوب می باشد که در طرح ها و رنگ های مختلف عرضه می شود. لمینت نسبت به پارکت به دلیل نصب به صورت نر و مادگی دارای پیوستگی بیشتر بین ورق ها می باشد. همچنین مقاومت لمینت نسبت به آب و ضربه، بیشتر از پارکت های قدیمی می باشد.

هزینه نصب پارکت لمینت چه قدر است؟

برای اطلاع از قیمت روز پارکت لمینت و هزینه نصب لطفا با کارشناسان گروه مهندسی فاربه تماس حاصل فرمایید.

نصب لمینت چه قدر زمان می برد؟

نصب لمینت بسیار سریع انجام می شود بطوریکه در یک روز یک نصاب باتجربه می تواند فضای تقریبی ۵۰ متر مربع را با لمینت بپوشاند. البته این درصورتی اتفاق می افتد که زیرسازی محل نصب به شکل صحیح انجام شده باشد.

آیا می توان بجای لمینت از کفپوش های طرح چوب ۲ میلیمتری استفاده کرد؟

بله اما باید توجه کرد که این کفپوش های نازک به هیچ وجه زیبایی و استحکام لمینت را نداشته و به مرور زمان با ضعیف شدن چسب زیرسازی آنها از جا بلند می شوند که این موضوع در هنگام جارو زدن منزل می تواند آزار دهنده باشد.