13
فوریه

مراحل بازسازی داخلی – قسمت ۲

در قسمت دوم مقاله مراحل بازسازی داخلی به این پرسش پاسخ می دهیم که برای بازسازی داخلی آپارتمان یا خانه های ویلایی چه کارهایی باید انجام دهیم . همچنین در این قسمت به سراغ مبحث مهم طراحی می رویم . 

بازسازی داخلی آپارتمان

انجام طراحی داخلی

پیش نیاز شروع بازسازی داخلی آپارتمان ، یک طرح معماری اصولی و کامل براساس نیازهای شما می باشد. یکی از تفاوت های پیمانکاران سنتی با شرکت های متخصص در همین است.

در قسمت اول گفتیم که بهتر است لیستی از نظرات تان را که می خواهید در بازسازی داخلی آپارتمان تان اعمال شود ضمیمه قرارداد کنید. خوب چه بهتر که قبل از شروع بازسازی داخلی آپارتمان ، نقشه ساختمان خود را ببینید و این نظرات را در آن اعمال کنید تا کار تمام و کمال انجام شود.

بازسازی داخلی آپارتمان

برای شروع طراحی بهتر است یک قرارداد مجزا مخصوص انجام طراحی آن هم قبل از قرارداد اصلی بازسازی داخلی آپارتمان ، با شرکت مورد نظر منعقد کنید تا اگر پس از طراحی از کیفیت کار و یا نحوه پاسخگویی شرکت راضی نبودید با آن شرکت ادامه ندهید.

بازسازی خانه طراحی اتاق خواب

در حین طراحی حتما از پیمانکار بخواهید تا تصاویر ٣ بعدی از طرح را هم برای شما تهیه کند تا بهتر بتوانید درباره تغییراتی که در شکل و شمایل منزلتان می خواهید اعمال کنید تصمیم بگیرید. در نهایت هم توصیه می کنیم که یک نسخه از نقشه ها و شکل های سه بعدی را ضمیمه قرارداد اصلی بازسازی داخلی آپارتمان خود کنید.

قبل از شروع طراحی باید نقشه وضعیت موجود خانه را تهیه کرد. برای این کار کارشناسان پیمانکار میبایست به تعداد دفعات مورد نیاز از آپارتمان شما بازدید کرده و ابعاد و اندازه های خانه شما را برداشت کنند.

در این اندازه گیری باید به تمامی بخش ها و جزییات خانه دقت شود تا یک نقشه خیلی دقیق از وضعیت موجود خانه بدست آید. همچنین علاوه بر اجزا داخل منزل باید سری به پشت بام و سایر فضاهای مشترک ساختمان نظیر راه پله نیز زد تا محل عبور تاسیسات مشترک ساختمان مثل لوله های آب باران ، کانال های کولر و لوله های ونت فاضلاب ساختمان مشخص شود.

بازسازی داخلی آپارتمان

تعیین محل عبور این تأسیسات در بازسازی داخلی آپارتمان بسیار مهم است زیرا معمولا در زمان ساخت ساختمان های قدیمی توجه زیادی به محل مسیر این تأسیسات نمی شده و اگر قبل از تهیه نقشه بازسازی داخلی آپارتمان مسیر دقیق آنها مشخص نشود، ممکن است برخی از این تأسیسات در زمان بازسازی برای شما مشکل ایجاد کنند.

مثلا نمونه هایی دیده شده که لوله آب باران کل ساختمان از بین دیوار های داخلی اتاق ها عبور کرده که پس از تخریب این دیوارها برای تغییر ابعاد فضاها نیاز است که مسیر عبور این لوله ها هم تغییر داده شود (نمونه این مشکل و نحوه رفع آن را می توانید در این فیلم ملاحظه فرمایید) 

مسئله دیگری که معمولا در خانه های قدیمی دست و پای طراح را برای خلق یک نقشه زیبا می بندد ، داکت یا محل عبور کانال های کولر می باشد. خصوصاً اگر منزل شما در طبقات بالاتر ساختمان قرار داشته باشد که در این صورت کانال های همه طبقات زیرین نیز از منزل شما عبور کرده اند.

اما اصلا نگران نباشید ! چون تمام این مسائل قابل حل است و یک شرکت با تجربه بهترین پیشنهادات را به شما خواهد داد. 

بازسازی خانه سرویس بهداشتی

موضوع دیگری که اهمیت دارد، سرویس های بهداشتی می باشند. در خانه های قدیمی معمولا به دلیل اینکه نمی توانستند و یا نمی خواستند لوله های فاضلاب و به اصطلاح شتر گلوی فاضلاب توالت به زیر کف منتقل شود.

در گذشته برای حل این مشکل سرویس بهداشتی را به صورت پله ای درست می کردند که هیچ زیبایی نداشت !

بازسازی داخلی آپارتمان

امروزه در ساختمان های جدید، لوله های فاضلاب می بایست در زیر کف هر طبقه و در واقع در سقف طبقه زیرین اجرا شود.

اگر منزل شما هم این مشکل را دارد حتما از پیمانکار بازسازی داخلی آپارتمان تان بخواهید که در زمان تخریب و اجرای لوله کشی فاضلاب به این مسئله دقت نماید.

بازسازی داخلی آپارتمان

یکی از لازمه های این کار هم این است که محل سرویس بهداشتی می بایست طوری تعیین شود که لوله فاضلاب آن را بتوان با شیب مناسبی (حدود یک درصد) به لوله فاضلاب اصلی ساختمان متصل نمود. اگر تامین این شیب امکان پذیر نباشد باید اندکی در چیدمان فضاهای منزل تغییر ایجاد کرد. 

پس از مشخص شدن تمامی جزییات منزل در نقشه اولیه (وضعیت موجود)، مهندس طراح پیمانکار بازسازی داخلی آپارتمان شما باید نقشه جدید منزل را با توجه به نظرات و نیازهای شما طراحی کند.

طراحی نقشه خانه یکی از مهمترین مراحل برای بازسازی  داخلی آپارتمان است زیرا همین نقشه در نهایت قرار است اجرا شود. بنابراین هر نظری که دارید حتما با طراح درمیان بگذارید.

بازسازی داخلی آپارتمان

طراح شما باید حداقل ٣ طرح متنوع از پلان منزل شما را کشیده و جهت بررسی شما ارائه دهد. شما هم یکی از این طرح ها که به نظرتان مناسب تر می باشد را انتخاب کنید و سایر اصلاحات را بر روی همین طرح اعمال کنید. 

البته نگران نباشید. اگر پس از طراحی و در زمان انجام بازسازی داخلی آپارتمان موضوعی به نظرتان رسید که در طراحی دیده نشده ولی انجام آن ضروری است، در اسرع وقت آن را با پیمانکار خود درمیان بگذارید تا او شما را راهنمایی کند. معمولا اکثر این مسائل قابل حل هستند و امکان تغییر جزیی در کار حتی در زمان اجرای بازسازی داخلی آپارتمان نیز امکان پذیر می باشد. 

بازسازی داخلی آپارتمان

پیمانکار شما باید نظرات شما را بشنود و عیناً در طراحی اعمال کند ولی اگر نظر شما از نظر فنی یا اصول مهندسی قابل اجرا نیست و یا به زیبایی طرح نهایی لطمه وارد می کند، پیمانکار باید نظر پیشنهادی و اصلاحی خود را در این خصوص به شما ارائه دهد.

اگر پیشنهاد پیمانکار را نمی پسندید، در نهایت این نظر شما است که اگر مغایر با اصول مهندسی نباشد، بایستی اجرا شود. 


قسمت سوم مقاله مراحل بازسازی داخلی

قسمت اول مقاله مراحل بازسازی داخلی


تماشا کنید: فیلم های کوتاه از پروژه های بازسازی داخلی