10
فوریه

برای بازسازی خانه چه کارهایی باید انجام دهیم – قسمت اول

بازسازی داخلی خانه قدیمی 

 

اگر خانه شما قدیمی است و مدت زمان زیادی از ساخت آن میگذرد و یا اگر به تازگی خانه ای خریداری کرده اید و می خواهید ظاهر آن را نو کنید باید دست به بازسازی منزل خود بزنید.
اسم بازسازی که می آید خیلی ها فوری از آن عقب نشینی می کنند و می گویند ما حوصله بنایی نداریم. بعضی ها از مخارج بالای بازسازی می ترسند و بعضی هم نگرانند که بازسازی خانه شان زمان زیادی طول بکشد.
اگر شما هم از این دسته افراد هستید به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا آخر مطالعه کنید تا اطلاعات مناسبی از بازسازی بدست آورید.

بازسازی داخلی خانه

قسمت اول

مقدمات لازم قبل از شروع بازسازی خانه

 بازدید از محل، انجام بررسی های اولیه و انتخاب پیمانکار

اگر خودتان در ساخت و ساز دستی بر آتش دارید که هیچ ولی اگر تجربه کارهای ساختمانی را ندارید و یا زمان لازم برای این کار را ندارید بهتر است از خدمات یک شرکت معتبر و متخصص در این زمینه استفاده کنید.

برای انجام هر کاری باید به متخصص آن کار مراجعه کرد. ساختمان هم یک موجود زنده است. بله درست خواندید ساختمان مثل ما و شما یک موجود زنده است. به عنوان مثال آیا می‌دانستید بتن در ساختمان تا سال ها پس از اتمام ساخت در حال رشد و تقویت است ! مقاومت نهایی بتن بعد از چنیدین سال از اتمام ساخت ساختمان بوجود می آید.

یا آیا می‌دانستید ملات گچ که دیوار های خانه را می پوشاند، در طول روز تنفس می کند! هوا و رطوبت از روزنه های بسیار کوچک موجود در گچ وارد آن و از آن خارج می شوند و این کار به اصطلاح از تعریق دیوار جلوگیری می کند.
پس برای اینکه بازسازی منزل شما به بهترین نحو انجام شود و در آینده دچار مشکلات و دوباره کاری نشوید به شما پیشنهاد می کنیم به افراد متخصص که صلاحیت انجام بازسازی را دارند مراجعه کنید و گول حرف های افراد متفرقه را نخورید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

شاید بگویید این افراد متخصص پول اضافه از ما میگیرند. اما ما به شما می گوییم که این موضوع در همه موارد درست نیست.

بله تعداد کمی از همکاران ما در این زمینه کوتاهی می کنند و بعضاً هزینه های بیشتری از مشتری دریافت می کنند. اما برای این که پول اضافه پرداخت نکنید به شما پیشنهاد می کنیم در خصوص انتخاب پیمانکار بازسازی مثل خرید لوازم منزل عمل کنید. منظورمان این است که با وسواس انتخاب کنید و از چند شرکت بخواهید به شما مشاوره فنی و مالی ارائه نمایند و پس از بررسی این پیشنهادها بهترین شرکت را انتخاب کنید.

چگونه پیمانکار مناسب بازسازی منزل پیدا کنیم 

بهترین روش انتخاب پیمانکار برای بازسازی خانه ، دعوت از شرکت های معتبر و دارای تجربه برای بازدید از منزل و دریافت مشاوره فنی از آنها است. با چند شرکت هماهنگ کنید و زمانی را برای بازدید کارشناسان آنها از منزل خود اختصاص دهید. در زمان بازدید به نحوه ارائه اطلاعات از سوی نماینده شرکت، میزان تسلط وی به امور بازسازی و از همه مهمتر به اینکه این شرکت چه قدر به سلایق و نظرات شما توجه می کنند، دقت نمایید. پیمانکار شما باید دوست و همراه شما در تمام مراحل بازسازی باشد. اگر چنین احساسی نسبت به یک شرکت نداشتید بدون تعارف آن را از لیست خود حذف کنید و به سراغ شرکت دیگری بروید.

طراحی داخلی اتاق خواب

از نمونه کارها غافل نشوید

خجالت نکشید و حتما از شرکت ها بخواهید که نمونه کارهای مشابه که قبلاً انجام داده‌اند را به شما نشان دهند یا اگر در حال حاضر کار بازسازی مشابهی در دست اجرا دارند با کسب اجازه از صاحب خانه از پروژه مورد نظر دیدن نمایید. فراموش نکنید عکس و مدل های سه بعدی به هیچ وجه نشان دهنده توانایی شرکت ها در اجرای درست نمی باشند. پس از تحقیق میدانی غافل نشوید!

اگر بعد از بررسی های که توضیح داده شد شرکت مورد نظر خود را انتخاب کردید به شما تبریک می گوییم، زیرا یکی از مهمترین مراحل کار بازسازی را پشت سر گذاشتید.

حال نوبت به انعقاد قرارداد می رسد. قبل از رفتن به جلسه انعقاد قرارداد حتما لیستی از نیاز ها و انتظارات خود از بازسازی منزلتان را تهیه کنید و ضمیمه قرارداد کنید. علاوه بر این حتماً درخصوص نحوه پرداخت ها هم در قرارداد شفاف سازی کنید.

معمولا قراردادهای بازسازی به دو صورت انجام می شود:

در نوع اول که بهترین نوع است کارفرما که شما باشید در طول پروژه و به تناسب پیشرفت کار مبلغی را به عنوان تنخواه نزد پیمانکار (همان شرکتی که قرار است بازسازی منزل را انجام دهد) به امانت می گذارد. در این صورت پیمانکار موظف است این تنخواه را به بهترین شکل مدیریت کند و کلیه هزینه ها را طی گزارش دوره ای به همراه کلیه فاکتورها و صورت حساب های پرداخت شده به شما ارائه دهد.

به شما پیشنهاد می کنیم که اگر می خواهید در انتهای پروژه به مشکل نخورید قبل از شارژ مجدد تنخواه، حتما این گزارش را از پیمانکار دریافت کنید.

هزینه بازسازی خانه را خودتان هم چک کنید

اگر حوصله و وقت بررسی قیمت مصالح مصرف شده و یا انجام استعلام اجرت نیروهای انسانی که پیمانکار پرداخت کرده است را دارید بد نیست هر از گاهی برخی موارد گزارش را خودتان هم چک کنید تا خدای ناکرده شائبه ای برای شما پیش نیاد. البته بجز مواد و مصالح دکوراسیون داخلی مثل کابینت یا کاغذ دیواری یا کمد دیواری که قیمتشان بستگی به انتخاب شما دارد، سایر مصالح مصرفی در ساختمان و همچنین اجرت کارگران و استادکاران معمولا در یک رنج معمول است. پس جای نگرانی از این بابت نیست.

از قدیم گفته اند جنگ اول به از صلح آخر! منظورمان این است که هرچه دل تنگتان می خواهد در متن قراردادتان اضافه کنید.

روش دوم انعقاد قرارداد بازسازی پرداخت هزینه ها به صورت فاکتور فروش است. در این روش شما در پرداخت هزینه ها با پیمانکار در تعامل مستقیم هستید. به عبارت ساده تر یعنی پیمانکار قبل از هر هزینه ای باید فاکتور دارای قیمت و توضیحات کالا را به شما ارائه دهد و شما هستید که وجه مورد نظر را به فروشنده مربوطه پرداخت می کنید نه پیمانکار. این روش محتاتانه تر است ولی نیاز است که شما وقت بیشتری برای کار بگذارید و اندکی سرعت کار کمتر می شود. 


قسمت دوم مقاله برای بازسازی خانه چه کارهایی باید انجام دهیم 


تماشا کنید: فیلم های کوتاه از پروژه های بازسازی داخلی