13
فوریه

برای بازسازی خانه چه کارهایی باید انجام دهیم – قسمت دوم

در قسمت اول مقاله برای بازسازی داخلی خانه چه کارهایی باید انجام دهیم درخصوص نحوه انتخاب شرکت مناسب برای بازسازی و نکات مهم در نوشتن قرارداد توضیح داده شد. در این قسمت به سراغ مبحث مهم طراحی می رویم . 

قسمت دوم

انجام طراحی 

پیش نیاز شروع بازسازی منزل ، یک طرح معماری اصولی و کامل براساس نیازهای شما می باشد. یکی از تفاوت های پیمانکاران سنتی با شرکت های متخصص در همین است. در قسمت اول گفتیم که بهتر است لیستی از نظراتتان را که می خواهید در کار اعمال شود ضمیمه قرارداد کنید. خوب چه بهتر که قبل از شروع بازسازی ، نقشه ساختمان خود را ببینید و این نظرات را در آن اعمال کنید تا کار تمام و کمال انجام شود. برای شروع طراحی بهتر است یک قرارداد مجزا مخصوص انجام طراحی آن هم قبل از قرارداد اصلی بازسازی ، با شرکت مورد نظر منعقد کنید تا اگر پس از طراحی از کیفیت کار و یا نحوه پاسخگویی شرکت راضی نبودید با آن شرکت ادامه ندهید.

بازسازی خانه طراحی اتاق خواب

در حین طراحی حتما از پیمانکار بخواهید تا تصاویر ٣ بعدی از طرح را هم برای شما تهیه کند تا بهتر بتوانید درباره تغییراتی که در شکل و شمایل منزلتان می خواهید اعمال کنید تصمیم بگیرید. در نهایت هم توصیه می کنیم که یک نسخه از نقشه ها و شکل های سه بعدی را ضمیمه قرارداد اصلی بازسازی منزل خود کنید.

قبل از شروع طراحی جدید باید نقشه وضعیت موجود خانه را تهیه کرد. برای این کار کارشناسان پیمانکار میبایست به تعداد دفعات مورد نیاز از منزل شما بازدید کرده و ابعاد و اندازه های خانه شما را برداشت کنند. در این اندازه گیری باید به تمامی بخش ها و جزییات خانه دقت شود تا یک نقشه خیلی دقیق از وضعیت موجود خانه بدست آید. همچنین علاوه بر اجزا داخل منزل باید سری به پشت بام و سایر فضاهای مشترک ساختمان نظیر راه پله نیز زد تا محل عبور تاسیسات مشترک ساختمان مثل لوله های آب باران ، کانال های کولر و لوله های ونت فاضلاب ساختمان مشخص شود. تعیین محل عبور این تأسیسات بسیار مهم است زیرا معمولا در زمان ساخت ساختمان های قدیمی توجه زیادی به محل مسیر این تأسیسات نمی شده و اگر قبل از تهیه نقشه بازسازی خانه مسیر دقیق آنها مشخص نشود ممکن است برخی از این تأسیسات در زمان بازسازی برای شما مشکل ایجاد کنند. مثلا نمونه هایی دیده شده که لوله آب باران کل ساختمان از بین دیوار های داخلی اتاق ها عبور کرده که پس از تخریب این دیوارها برای تغییر ابعاد فضاها نیاز است که مسیر عبور این لوله ها هم تغییر داده شود (نمونه این مشکل و نحوه رفع آن را می توانید در این فیلم ملاحظه فرمایید) 

مسئله دیگری که معمولا در خانه های قدیمی دست و پای طراح را برای خلق یک نقشه زیبا می بندد ، داکت یا محل عبور کانال های کولر می باشد. مخصوصا اگر منزل شما در طبقات بالاتر ساختمان قرار داشته باشد که در این صورت کانال های همه طبقات زیرین نیز از منزل شما عبور کرده اند. اما اصلا نگران نباشید ! چون تمام این مسائل قابل حل است و یک شرکت با تجربه بهترین پیشنهادات را به شما خواهد داد. 

بازسازی خانه سرویس بهداشتی

موضوع دیگری که اهمیت دارد سرویس های بهداشتی می باشند. در خانه های قدیمی معمولا به دلیل اینکه نمی توانستند و یا نمی خواستند لوله های فاضلاب و به اصطلاح شتر گلوی فاضلاب توالت به زیر کف منتقل شود ، برای حل این مشکل سرویس بهداشتی را به صورت پله ای درست می کردند که هیچ زیبایی نداشت ! (امروزه در ساختمان های جدید، لوله های فاضلاب می بایست در زیر کف هر طبقه و در واقع در سقف طبقه زیرین اجرا شود) اگر منزل شما هم این مشکل را دارد حتما از شرکت بخواهید که در زمان تخریب و اجرای لوله کشی فاضلاب به این مسئله دقت نماید. یکی از لازمه های این کار هم این است که محل سرویس بهداشتی می بایست طوری تعیین شود که لوله فاضلاب آن را بتوان با شیب مناسبی (حدود یک درصد) به لوله فاضلاب اصلی ساختمان متصل نمود. اگر تامین این شیب امکان پذیر نباشد باید اندکی در چیدمان فضاهای منزل تغییر ایجاد کرد. 

پس از مشخص شدن تمامی جزییات منزل در نقشه اولیه (وضعیت موجود)، مهندس طراح پیمانکار بازسازی منزل شما باید نقشه جدید منزل را با توجه به نظرات و نیازهای شما طراحی کند. طراحی نقشه خانه یکی از مهمترین بخش های بازسازی است زیرا همین نقشه در نهایت قرار است اجرا شود. بنابراین هر نظری که دارید حتما با طراح درمیان بگذارید. طراح شما باید حداقل ٣ طرح متنوع از پلان منزل شما را کشیده و جهت بررسی شما ارائه دهد. شما هم یکی از این طرح ها که به نظرتان مناسب تر می باشد را انتخاب کنید و سایر اصلاحات را بر روی همین طرح اعمال کنید. 

البته نگران نباشید. اگر پس از طراحی و در زمان انجام بازسازی داخلی خانه موضوعی به نظرتان رسید که در طراحی دیده نشده ولی انجام آن ضروری است، دردسرهای وقت آن را با پیمانکار خود درمیان بگذارید تا او شما را راهنمایی کند. معمولا اکثر این مسائل قابل حل هستند و امکان تغییر جزیی در کار حتی در زمان اجرای بازسازی نیز امکان پذیر می باشد. 

پیمانکار شما باید نظرات شما را بشنود و عیناً در طراحی اعمال کند ولی اگر نظر شما از نظر فنی یا اصول مهندسی قابل اجرا نیست و یا به زیبایی طرح نهایی لطمه وارد می کند، پیمانکار باید نظر پیشنهادی و اصلاحی خود را در این خصوص به شما ارائه دهد. اگر پیشنهاد پیمانکار را نمی پسندید، در نهایت این نظر شما است که اگر مغایر با اصول مهندسی نباشد، بایستی اجرا شود. 


قسمت اول مقاله برای بازسازی خانه چه کارهایی باید انجام دهیم


تماشا کنید: فیلم های کوتاه از پروژه های بازسازی داخلی